Anasayfa / İklimlendirme ve Soğutma / Kombi Alırken Nelere Dikkat Etmeli

Kombi Alırken Nelere Dikkat Etmeli

Kombi Alırken Nelere Dikkat Etmeli

Günümüzde hemen hemen her kaleme zam gelirken birde doğalgaz zammından etkilenmemek için kombi alırken yakıt tasarrufu yapan kombiler tercih edilmektedir.Peki kombi alırken nelere dikkat etmemiz gerekiyor.

Bir teknisyen olarak kombiden önemli olan sistemdir. Kombiyi kullanacağınız sistemdeki boru çapı, dirsek gibi direnci etkileyen faktörlerin doğru hesaplanmış ve temiz bir işçilik ile yapılması gereklidir.

Kombinizi tercih etmeden önce kesinlikle ısı kaybını önlemek için ısı yalıtımı yaptırmalısınız.

Kombinizi tercih etmeden önce ısı kaybı hesabınıza ve radyatörlerinizdeki yük (Kcal) dikkate alınarak kombinizin Kcal hesaplatmalısınız. Günümüzde 20, 24, 30 Kw kombiler vardır.

Yoğuşmalı Kombi mi? Hermetik Kombi mi?

Yoğuşmalı Kombi ve Hermetik Kombi arasından hangi kombiyi alacağınıza karar vermediyseniz karar vermenizde size yardımcı olayım.

Hermetik kombiler yakıtın büyük bir kısmını bacadan dışarı atar. Firmalar bu yakıt sarfiyatını önlemek için çeşitli yöntemler geliştirmeye devam etmektedirler. Bu nedenle alacağınız hermetik kombinin yakıt veriminin en az %75 üzerinde olması gereklidir ve kesinlikle yeni modelleri tercih etmelisiniz çünki az öncede belirtiğim gibi bacadaki ısı kaybını önlemek için gelişmeler devam etmektedir. Bir yeni modelde ısı kaybı daha az olacaktır.

Yoğuşmalı kombiler ise çeşitli verimlerde olabilmektedir ve hermetik kombilere göre daha çok tercih edilmesinin sebeblerinden biri verimlerinin yüksek olmasıdır. Yoğuşmalı kombilerde sistem şu şekildedir. Brülör etrafında devirdaym olan suyu ısıtır. Fan yardımıyla atık gaz bacadan atılmadan tekrar devirdaym eden suyun etrafından dolandırılarak bacadan atılır. Bu sistemi mühendisler çeşitli sistemlerde tasarlayıp yakıt verimini en üst seviyeye getirme çalışmaları devam etmektedir.

Özetleyecek olursak kombi almadan önce

  • Evin Isı yalıtımını Yaptırın
  • Projeyi işinin ehli ve tecrübeli mühendis ve firmalara yaptırın.
  • Radyatör ve Tesisatının Hesabını Yaptırın
  • Kalorisi Yüksek Petekler Tercih edin
  • Radyatörlere (peteklere) termostatik vana taktırın
  • Radyatör (petekler) eski ise kombi taktırmadan önce Radyatör Temizliği yaptırın.

Kombi Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Alacağınız kombinizin yaygın servis ağı olmasına, kombinin teknik verim değerlerine, kombinin kullanımına, projenize uygun bir kombi olup olmadığına dikkat edilmesi gerekiyor. Kombi alırken markadan çok servis ağının yaygınlığına ve hatta servisleri ziyaret ederek hem teknik bilgi alabilir hemde müşteri ilişkilerini ölçebilirsiniz.

Tüm bunları değerlendirdikten sonra kombinizi gönül rahatlığı ile alabilirsiniz. Unutmadan kombiyi oda termostat ile kullanmak doğalgaz tasarrufu sağlayacaktır. Demirdöküm Exa Contol 7 Oda termostatını inceleyebilirsiniz.

Hakkımızda Hasan Ali

Hasan Ali
Trabzon Rize Website tasarım ve optimizasyon “Olabildiğince yalnız kalmalıyım. Başardığım ne varsa, ancak yalnızlığımın karşılığıdır.” hasanalicolak.com.tr

Check Also

Demirdöküm Servis

Demirdöküm Yetkili Servisi (444 1 833) Demirdöküm servislerine müşteri iletişim merkezi 4441833 numarasını yada yeni …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir