Anasayfa / İklimlendirme ve Soğutma / Kombi Alırken Nelere Dikkat Etmeli

Kombi Alırken Nelere Dikkat Etmeli

Kombi Alırken Nelere Dikkat Etmeli

Günümüzde hemen hemen her kaleme zam gelirken birde doğalgaz zammından etkilenmemek için kombi alırken yakıt tasarrufu yapan kombiler tercih edilmektedir.Peki kombi alırken nelere dikkat etmemiz gerekiyor.

Bir teknisyen olarak kombiden önemli olan sistemdir. Kombiyi kullanacağınız sistemdeki boru çapı, dirsek gibi direnci etkileyen faktörlerin doğru hesaplanmış ve temiz bir işçilik ile yapılması gereklidir.

Bunun yanınd kullanılan peteklerinde kaliteli olması gereklidir. Tavsiye ettiğimiz Demirdöküm Plus Radyatör ve ECA radyatör petekleridir.

Kombinizi tercih etmeden önce kesinlikle ısı kaybını önlemek için ısı yalıtımı yaptırmalısınız.

Kombinizi tercih etmeden önce ısı kaybı hesabınıza ve radyatörlerinizdeki yük (Kcal) dikkate alınarak kombinizin Kcal hesaplatmalısınız. Günümüzde 20, 24, 30 Kw kombiler vardır.

Yoğuşmalı Kombi mi? Hermetik Kombi mi?

Yoğuşmalı Kombi ve Hermetik Kombi arasından hangi kombiyi alacağınıza karar vermediyseniz karar vermenizde size yardımcı olayım.

Hermetik kombiler yakıtın büyük bir kısmını bacadan dışarı atar. Firmalar bu yakıt sarfiyatını önlemek için çeşitli yöntemler geliştirmeye devam etmektedirler. Bu nedenle alacağınız hermetik kombinin yakıt veriminin en az %75 üzerinde olması gereklidir ve kesinlikle yeni modelleri tercih etmelisiniz çünki az öncede belirtiğim gibi bacadaki ısı kaybını önlemek için gelişmeler devam etmektedir. Bir yeni modelde ısı kaybı daha az olacaktır.

Yoğuşmalı kombiler ise çeşitli verimlerde olabilmektedir ve hermetik kombilere göre daha çok tercih edilmesinin sebeblerinden biri verimlerinin yüksek olmasıdır. Yoğuşmalı kombilerde sistem şu şekildedir. Brülör etrafında devirdaym olan suyu ısıtır. Fan yardımıyla atık gaz bacadan atılmadan tekrar devirdaym eden suyun etrafından dolandırılarak bacadan atılır. Bu sistemi mühendisler çeşitli sistemlerde tasarlayıp yakıt verimini en üst seviyeye getirme çalışmaları devam etmektedir.

Yoğuşmalı kombiler sağladığı verimden dolayı yaklaşık 2-3 yılda fiyatını amorti etmektedir. Yoğuşmalı kombi %103’den başlayan verimlerinden dolayı yakıtta %30’lara varan tasarruf sağlamaktadır.

Oda Termostatı İle %30’a varan Tasarruf

Özetleyecek olursak kombi almadan önce

 • Evin Isı yalıtımını Yaptırın
 • Projeyi işinin ehli ve tecrübeli mühendis ve firmalara yaptırın.
 • Radyatör ve Tesisatının Hesabını Yaptırın
 • Kalorisi Yüksek Petekler Tercih edin
 • Radyatörlere (peteklere) termostatik vana taktırın
 • Radyatör (petekler) eski ise kombi taktırmadan önce Radyatör Temizliği yaptırın.
 • Alacağınız kombinin servisini araştırın.
 • Servis bölgenizde varmı araştırın.
 • Çevrenizde kombiyi kullananlar varsa kombi hakkındaki yorumlarını ve tavsiyelerini alın.

Kombi Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Alacağınız kombinizin yaygın servis ağı olmasına, kombinin teknik verim değerlerine, kombinin kullanımına, projenize uygun bir kombi olup olmadığına dikkat edilmesi gerekiyor. Kombi alırken markadan çok servis ağının yaygınlığına ve hatta servisleri ziyaret ederek hem teknik bilgi alabilir hemde müşteri ilişkilerini ölçebilirsiniz.

Tüm bunları değerlendirdikten sonra kombinizi gönül rahatlığı ile alabilirsiniz. Unutmadan kombiyi oda termostat ile kullanmak doğalgaz tasarrufu sağlayacaktır. Demirdöküm Exa Contol 7 Oda termostatını inceleyebilirsiniz.

Tavsiye ettiğimiz Kombiler

 • Demirdöküm Nitromix

Kombi alırken aklınıza takılan soruları memnuniyetle cevaplıyoruz. Yorumlarınız ile bize ulaşabilir ve bilgi alabilirsiniz.

Ucuz kombi bakan arkadaşlarımız için hazırladığım makalemi okumalısınız.

 

 

Hakkımızda Hasan Ali

Hasan Ali
Trabzon Rize Website tasarım ve optimizasyon “Olabildiğince yalnız kalmalıyım. Başardığım ne varsa, ancak yalnızlığımın karşılığıdır.” hasanalicolak.com.tr

BU YAZIMIZI OKUDUNUZ MU?

Petek Ters Bağlantı Sorunu ve Çözüm Önerileri

Petekleriniz ısınmıyorsa Petek Isınmama nedenleri makalemizi okumanızı tavsiye ederim. petek bağlantı şekilleri Yukarıda petek bağlantı …

19 YORUMLAR

 1. Avatar
  Huseyin cakmak

  100 metre kare 6 kat 2 oda 1 salon guney cephe isi yalitimi olmayan ve salon 2 ve 2 oda banyo mutfak toplam 6 petek dosencek bir evim var.nasil bir kombi alayim ve hayta marka ne onerirsiniz.peteklerde kalori demissizniz peteklerdede marka onerirseniz sevinirim.

  • Hasan Ali

   Demirdöküm Plus petek yada ECA marka petek tavsiye ederim. petek Bağlanılarını gidiş ve dönüşlerini peteğin altından bağlantılı yaptırın. Detay için Bu makaleyi okuyun
   Kombi tavsiyesi olarakda Demirdöküm Nitromix P28 tavsiye ederim. Kombinin daha verimli çalışması içinde peteklerinizi daha büyük taktırın.

 2. Avatar
  Mustafa cakmak

  Oncelikle iyi günler ve bilgilendirme amaçlı yazınız için teşekkür ederim 120 m2 3 +1 bir evim var dış duvarlar çift duvardir 30 25 20 17 m2 olarak odaların büyüklüğü ne tür bir Combi ve petek almam gerekir acaba

  • Hasan Ali

   Yoğuşmalı kombi olarak Demirdöküm Nitromix p24 tavsiye ederim. Hermetik kombi olarak ise Demirdöküm ATRON yada Protherm Lynx 24 Tavsiye ederim. Petekler ise demirdöküm Plus petek yada ECA marka petek tavsiye ederim.

 3. Avatar

  İyi günler. 150m2 bir evim var 3+1. Isı yalıtımı yapılmış yeni bir binada.13 katlı binanın 8. katta güney cepheli. Hermetik mi yoksa yoğuşmalı mı hangisi daha uygun olur kombilerde.

 4. Avatar

  Merhabalar , bizde kombi almayı düşünüyoruz . Çok da fazla bilgiye sahip değiliz açıkçası. Evimiz 12 kattan oluşan bir binanın 1. Katında . 150 m2 2+1 bi ev . Mersin de yaşıyoruz . Evimizin yerlerinde ısıtma olmadığı için yerden ve duvarlardan aşırı soğuk geliyor . Hangi kombi’yi tercih etmeliyiz acaba 🙂

 5. Avatar

  Ali abi iyi günler 170 m 4+1 kat 2 daire için nasıl bir kombi tavsiye edersiniz.

  • Hasan Ali

   Yoğuşmalı Kombi Tavsiye Ederim. Demirdöküm Nitromix p28 aynı zamanda kombiye yakın olan peteklere termostatik vana taktırmanızı tavsiye ederim.

 6. Avatar

  faydalı bir yazı, gerçekçi tavsiyeler için teşekkürler

 7. Avatar
  Serkan Karaoğlan

  120 metrekare 2+1 , en üst 7.kat , çatı ve duvarlar ısı yalıtımsız , normal güneş gören , 40 yıllık eski bir evdeyiz. 3 odada toplam 4 tane petek var. Banyo , koridor ve mutfak petekleri normal büyüklükte.Klasik bir kombi var ve en büyük sıkıntımız son peteklere ısı ulaşmıyor. Petek temizliği yaptırıyoruz ama kombiyi çok daha güçlü ve verimli yoğuşmalı bir kombiyle değiştirmek istiyoruz. Tavsiyeniz ne olur? Saygılar….

 8. Avatar

  Merhaba yeden isitmali 150 m2 daire icin ne onerebilirsiniz

 9. Avatar

  Iyi Gunler

  130 m2 3+1 birinci kat altkat bodrum isiyalitimi yapilmis 20 senelik bina demirdokum radyator takildi 3 sene once eski kombiden memnun degilim yeni kombi taktirmak istiyorum tavsiye edeceginiz kombi nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir