Oda Termostatının Faydaları

Oda Termostatı Faydalı mıdır?

Oda termostatı almaya karar verdiğinizi düşünüyorum ama faydası konusunda tedirginliğiniz varki bu sayfada bu makalemizi okuyorsunuz. Oda termostatının faydası var ama bu faydayı zarara çevirecek durumlarda vardır. Bu durumlardan ilerleyen paragraflarda bahsedeceğiz.

Oda termostatı kullanılan ısıtma cihazına bilgi vererek istenilen oda sıcaklığını ayarlayan cihazlardır. Kablolu, kablosuz, programlanabilir, Uzaktan Yönetilebilir modelleri vardır. Oda termostatı bulunduğu ortamın sıcaklığını ölçerek istenilen sıcaklık değerlerine gelinceye kadar ısıtma cihazına çalışması bilgisini gönderir ve ortam istenilen sıcaklığa geldiğinde ısıtma cihazına ortamın istenilen sıcaklığa geldiğini ve ısıtmaya ara vermesi gerektiği bilgisini verir. Örnekleyecek olursak evimizde kullandığımız oda termostatlarını 23 dereceye ayarlıyoruz. oda termostatının bulunduğu oda 23 dereceye geldiğinde kombimiz ısıtmayı durduruyor.

Oda termostatı hem komfor hemde kullanılan yakıtta tasarruf sağlıyor. En iyi tasarruf için aşağıdaki yöntemleri denemelisiniz.

Isı Yalıtımlı Binalarda ve / veya Güneş Alan Binalarda

oda termostatını ısı yalıtımlı bir binada kullanıyorsanız kombinizin derecesinin 55-75 arasında tavsiyem 65 dereceye ayarlayınız. Oda termostatının sıcaklığını ise evde olduğunuz durumlarda 22-24 derece arasında ayarlayınız. Gece yatarken oda termostatının derecesini 14-18 derece arasında kullanabilirsiniz. Evde olmadığınız zamanlarda ise yine 14-18 derece arasında kullanılmasında fayda var. Isı yalıtımlı evlerde radyatörlerin vanalarını kapatmanızı tavsiye etmiyorum. Kullandığınız tüm odalardaki radyatörlerin açık olmasına özen gösterin. Özellikler salon , hol, koridor gibi ortak alanlarda kesinlikle radyatör olmadır. Bu ortak alanlardaki radyatörleri kesinlikle kapatmıyorsunuz.

Evde Tek Başıma Yaşıyorum. Nasıl Tasarruf Sağlarım?

Bu sorunuza cevabım şu şekilde olacaktır. Kombinin çalışma mantığını kavramak gerekiyor. Bu nedenle tecrübeli biri olarak şunu tavsiye ediyorum. Sürekli oturduğunuz oda küçük bir oda tercih edin. Zaten tek kişisiniz. İkinci olarak radyatörleri kapatmayın evinizde ısı yalıtımı varsa. Eğer kapatırsanız en az 4 metre petek açık olmalıdır. Kombinizin derecesi 70 derece üzerinde olmalı ve oda termostatını yukarıdaki paragrafta belirttiğim gibi kullanmalısınız.

Isı Yalıtımı Olmayan Binalarda ve / veya Güneş Almayan Binalarda

Kiracılarımızı ilgilendiren kısım bı kısım olduğunu düşünüyorum nitekim uygun kiraya baktığımız dairelerde bu durumlarla karşı karşıya kalıyoruz. Bu gibi binalarda ne yapmalıyız.

Oda termostatını nasıl kullanmalıyız?

Oturma salonunuzu küçük odalarda kullanmaya özen gösterin. Hatta mümkünse dışarı nizam olmayan yerlerden uzak durun. Mesela evinizin orta odasını kullanabilirsiniz. ısı yalıtımı olmayan güneş almayan binalarda radyatörler büyük seçilmeli ve ne kadar çok radyatör o kadar iyi olur bence.

Oda termostatını kesinlikle evin iç odalarından birine takılmalıdır. Kesinlikle dış cephesi olan odalara takılmasını önermiyorum.

Kombinizin sıcaklığını 75 derece yapmalısınız. Oda termostatını ise evde olduğunuz durumlarda 20-23 derece arasında evde olmadığınız durumlarda 17-19 derece gece yatarken 17-19 derecelerde kullanabilirsiniz. Kullanmadığınız odalarn peteklerini kapatabilirsiniz fakat dikkat etmeniz gereken 4 metre petek açık olmasına kesinlikle dikkat edin ve kesinlikle ortak kullanım alanlarındaki petekeri kapatmayın.

Oda Termostatının Faydaları

 • Tasarruf sağlar
 • Konfor Sağlar
 • Kombinin yanına gidip ayar yapma derdinden kurtuluyorsunuz
 • Programlı modellerde siz eve gelmeden eviniz ısınabiliyor
 • Sağlıklı bir ısınma sağlıyor.

Oda termostatı hakkında soru cevap şeklinde sizleri bilgilendirebilirim. Bu nedenle sorularınızı iletişim sayfamızdan veya yorum bölümünden bizlere iletmeniz halinde en kısa sürede cevaplayıp sizleri bilgilendireceğim.

Demirdöküm Kombim var Oda Termostatı Ne Önerirsiniz?

Demirdöküm kombinizde kullanacağınız oda termostatı Demirdöküm marka olmalıdır. Bu nedenle Demirdöküm Oda Termostatlarını listeleyecek olursak.

Bu kadar seçenek içinden hangi oda termostatını seçeceğinizi karar vermediyseniz size karar vermenizde bir kaç önerimiz var. Öncelikle kablolu oda termostatlarının montajında kablo bağlantısının hazır olması gerekiyor. Eğer kablo bağlantısı hazır değilse kablosuz modelleri tercih etmelisiniz.

Kablo bağlantınız varsa Exa Control 7 Kablolu oda termostatını tercih edebilirsiniz.Kablosuz tercih ederseniz Demirdöküm Exacontrol 7R Kablosuz oda termostatını tercih edebilirsiniz.

Oda Termostatı Nasıl Kullanılmalıdır.

Oda termostatı kullanmaya karar verdik ve termostatımızı ısıtma sistemimize bağladık. Isıtma sistemimizin kombi olduğunu varsayalım ve oda termostatının nasıl kullanılacağı hakkında biraz bilgi verelim. Öncelikle kombiniz ister hermetik ister yoğuşmalı olsun kombi üzerindeki ısıtma derecesi 55-65 arasında olmalıdır. Bu derecenin yüksek olmasındaki amac evin yada ısıtılacak mekanın bir an önce istenilen sıcaklığa gelmesi ve kombinin durmasıdır.

Oda termostatını ise ortalama 22 derece civarında tutulacak ve gece 18-19 dereceye düşürülmelidir. Sabah saatlerinde evi havalandırmalı ve bu havalandırma sırasında oda termostatının kapalı olduğuna dikkat etmelisiniz.

TAVSİYE ETTİĞİMİZ EN UYGUN ODA TERMOSTATI VE KABLOSUZ

Oda termostatı almaya karar verdiyseniz alınabilecek en uygun kablosuz oda termostatı tavsiyemiz olan General Ht 250 Set oda termostatını satın alabilirsiniz. Oda termostatının kombiniz ile uyumlu olup olmadığı ürün resmi web sitesinde mevcut. Kurulumu ve kullanımı kolay bir oda termostatı aynı zamanda kablosuz oda termostatlar arasında en uygun model olan oda termostatını satın alabilirsiniz.

Kablosuz HT 250 Set Oda Termostatını satın almak için :www.generallife.com.tr sitemizden sipariş verebilirsiniz.

Vaillant Kombim Var Oda Termostatı Ne Tavsiye Edersiniz?

Bizlere en sık gelen sorulardan biride Vaillant kombinize hangi marka oda termostatı takılacağı hakkında oluyor. Vaillant kombiniz için tavsiye ettiğimiz oda termostatı Vaillant VRT 35 F Kablosuz oda termostatı, hem kullanımı kolay hem kablosuz olması bunun yanında 0,5 Derece hasasiyet ile çalışmasından dolayı çok tercih edilen modellerden birisi.

Hasan Ali

Web Tasarımı , SEO , SEM Hizmetleri... Özel bir firmada teknisyen olarak çalışmaktayım. Boş vakitlerimde web tasarım, SEO alanlarında kendimi geliştiriyor ve bir çok projeye ortak oluyorum. Aynı zamanda şuanda bulunduğunuz blog sayfasında makaleler yayınlayarak sizlere bilgiler paylaşıyorum.

BU YAZIMIZI OKUDUNUZ MU?

Oda Termostatı Nedir

Oda Termostatı Nedir? Oda termostatı kelimesini hemen herkes sıklıkla duymaktadır, özellikle de kombili daireler için …

157 YORUMLAR

 1. Benim kombi baymak termostat bağladık evim altıda boş fatura geldi bu a 900tl geldi bize çok geliyor fatura yardımcı olursanız sevinirim termostat 22 kombi 50derece

 2. Hayırlı günler Hasan Bey, benim Ariston Egis Premium 24 ff marka kombim var. Evim 1+1 ve 50 mt2 orta katta bulunuyor. Evde dış yalıtım yokmuş yeni bina ve odalarda 1 er adet büyük petek, 1 adette banyo peteği var. 2021 yılı içinde anormal derecede kombi 40 41 derecede sabit çalışmasına rağmen Aylık doğal gaz ücreti 360 tl geliyor. Eve oda termostatı alsam tasarruf noktasında fayda sağlama imkânı olur mu.?
  Teşekkür ederim iyi çalışmalar.

 3. MERHABA HOCAM EVİM YERDEN ISITMA 95 M2 KOMBİ DAYLÜX ECO 24 ODA TERMOSTATI KULLANIP KULLANMAMA KONUSUNDA KARARSIZ KALDIM BİRAZ ARAŞTIRMA YAPTIM MODÜLASYONLU TERMOSTAT KOMBİYE UYMUYOR 0.1 HASSASİYET YADA 0.5 HASSİYETLİ TERMOSTATLAR ARASINDADA ÇOK YÜKSEK FİYAT FARKI VAR YERDEN ISITMA İÇİN 0.1 HASSASİYETLİ TERMOSTAT DAHA İYİ BİLİYORUM FAKAT 0.5 HASSASİYETLİ MAKUL FİYATLI TERMOSTATTA İŞİMİ GÖRÜR MÜ? YOKSA YERDENDEN ISITMADA 0.5 DERECE FARK FAZLA MI OLUR SONUÇTA GEÇ ISINIP GEÇ SOĞUYAN BİR SİSTEM TASARRUF EDECEĞİZ DERKEN DAHA FAZLA YAKIT HARCAMASINA NEDEN OLUR MUYUM?

  • Oda termostatı kullanabilirsiniz. Kullandığınızda konfor sıcaklığı 22 veya 23 ayarlarsınız . 0.5 derece hassasiyetli termostat tercih edebilirsiniz.

 4. Merhaba hocam..
  Oda termostatını alttan ısıtmalı evlerde kullanmasıyla ilgili düşünceleriniz nelerdir?
  Teşekkür ederim..

 5. Mehmet odabaş

  Merhaba Hasan Ali Bey 24 lük daikın kombi var evim güney cephe ama kuzey batı cephe tek odamvar oradaki petek 2 metre güney cephe yatak odası 160 mutfak 160 hol 160 lavabpnun orada 80 lik salonda iki petek 160 ve ve 180 cm . Generali ht 250 s set oda termostatı var. Evde montalama yok kuzey batı oda çabuk soğuyor ve salonda 21 dereceye ayarlı olan Termostat 22 dereceye geldimi kombi duruyor petek ler soğuyunca oda sıcaklığı 21 dereceye düşene kadar odadaki soğukluğu hissediyoruz kombinin derecesi 55 e ayarlı ve 650 tl den aşağıya fatura gelmedi 300 m2 nin üstünde gaz yakıyoruz. Oda termostatı nı iptal ettirmeyi düşünüyorum ve kombiyi de sürekli 45 yada 50 de yaksam tasarruf yaparmıyım ve sürekli petek ler sıcak olacağından ısınma güzel olurmu teşekkür ederim.

 6. Merhabalar oda termostatı nin modülasyonlu olmasının on/off oda termostatina göre ne gibi avantajları yada dezavantajları vardır.

 7. Hasan bey merhaba yazininzi buyuk bir keyifle okudum .size sorum su gunesi cok bol olmayan bir dairede oturuyorum gb012 buderus marka kombi ve yerden isitma kullanilmis .bu ay 900 tl fatura odedim .ev net 155 metrekare oda termostati onerirmisiniz .onerirseniz nasil kullanmaliyim .ayrica kullandigim kombinin yari yogusmali bir kombi oldugunu ogrendim tam yogusmali bir kombiyle degistirmem mantikli olurmu sizce.tesekkur ederim

  • Oda termostatı öneririm ve oda sıcaklığını 22 derecede gece 19 derecede sabit tutmanızı tavsiye ederim. Eğer bakım yapılmamış ise yetkili servisinize kombi bakımınızı yaptırmanızı tavsiye ederim.

 8. Eca kablosuz oda termostatı aldım servis 55 derece yapmış ben 65 e ayarladım derece 22.2 derecede
  Derece kutusu hangi odada olmalıdır kaç derecede kullanmalıyım gündüz oturduğumuz yerde gece çocukların odasında kullansam olur mu

  • Gündüz evde kullanan var ise 20
   Gündüz Ev boş ise 18
   Akşam 22
   Gece 19 , Derecelerde ihtiyacınıza göre kullanabilirsiniz.
   Termostat taşınabilirse istediğiniz odada kullanabilirsini ve kablosuz ise modem tv gibi cihazların yanında kullanmayın.

 9. cengiz demirel

  Hasan Bey, peteklere daha önce tavsiye üzerine termostatik vana taktırmıştım. Şimdi oda termostatı taktırmayı düşünüyorum. Oda termostatı taktırdığımda termostatik vanaları nasıl kullanmam gerekiyor.
  Termostatik vana ile oda termostatı arasında bir çakışma olma durumu var mıdır.

  Not: termostatik vanaları halen yatana kadar 3 konumunda kullanıyorum. Yatarken 2 konumuna alıyoruz.

 10. Merhaba iyi günler benim kombi Bosch marka evimizde montolama Yok kiraciyiz geçen sene 45 de yaktık 700 750 fatura geldi bu sene en kisiginda kullanıyoruz 500 geldi hiç isinamiyoruz kombide geçen sene yaptırmış ev sahibi ilk biz kullanıyoruz termostat alsak bı faydası olurmu ne marka alsak yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

 11. NAZAN BALKAN

  MERHABALAR HASAN ALİ BEY ODA TERMOSTATI KULLANIRKEN KOMBİNİN YOĞUŞMALI OLUP OLMAMASI FARK EDER Mİ

  • Fark etmez evin ısı kaybı fark ettirir. Bu noktada mantolu binalarda oda termostat ile tasarruf daha yüksek olurken mantolamasız binalarda tasarruf az yada hiç olmaz ama konfor sağlarsınız.

   • Yogusmali olmasi nasil fark etmez? Yogusma yapabilmesi icin donus suyu sicakliginin 50-55 dereceden dusuk olmasi lazim. Kazan sicakligi 65 ayarlanmis on off oda termostatli evde donus suyu sicakliginiz 55 lere ancak duser. Bu da yogusma veriminin cok dusuk olmasi. Kacirdigim bir nokta var mi? Aydinlatirsaniz sevinirim.

    • Ya da soyle sorayim sorumu, on off oda termostatli evde yogusmali kombi kazan sicakligi kaca ayarlamamiz gerekiyor?

    • Yoğuşmalı kombilerin çoğu kendinden modülasyonlu. Siz 65 dereceye ayarlasanız bile cihaz üzerinden modülasyon yapacağından, yoğuşmadanda faydalanacaksınız.

     • Yoğuşmalı kombiye modülasyon lu oda termostatmı alayım on offmu hocam. On off oda termostatta modülasyon yapiyorsabos yere modülasyonluya fazla para vermeyim

   • Hasan bey merhaba
    Bosch marka kombi kullanıyorum bu kombilerin içerisinde termostat var mış buna göre yine termostat taktırmamız yararlı olur mu yardımcı olabilirsen memnun olurum Teşekkürler

    • Kombi içerisindeki sensörler tesisat peteklerindeki su sıcaklığına göre çalışmaktadır. Mantolu bir bina ise termostat takmanız faydalı olur.

 12. 4 petek yanıyo kombinin derecesi 45demir döküm marka yalıtım yok 450 geliyor fatura evde çok ısınmıyor bi çözümü varmı acaba

 13. Evim 3 kat ısı yalıtım yok 45 derecede ısınamıyorum 55 de calıtırıyorum oda termostatı var ama fatura 800 den Asa gelmiyor termostatı söksem faydası olurmu faturayı nasıl düşürebilirim

  • peteklerin arkasına izalayon tabakaları koyun. Isınmayan petek varsa tesisatcıya baktırın. kombi bakımı yapılmamış ise kombi bakımını yaptırın. ve peteklerinize gerekirse yeni petekler ekleyiniz.

 14. Hocam merhabalar, Buderus gb 012 kombim var 55 dereceye ayarlı , oda termostatı ise 22-23 derecelerde yalnız kombi çalışınca farkettim ki bar derecesi 3 lere yaklaşıyor durunca tekrar aşağılara iniyor. İlk başta suyu fazla diye peteklerden su aldım sonra kombi çalışınca bar 1,5 altına düşünce tekrar vanadan su ekledim, kombinin çalışırken barın 3 ve yukarı çıkması beni endişelendiriyor bu normalmidir ne yapmam gerekiyor ?

 15. Ahmet yıldız

  Merhaba hocam… viessman vıtopend 100 ermatik kombim var hangi marka oda termostatı alırsam daha etkili olur?

 16. Hocam biz evmizi yeni aldık garaj üstü mantolama yok yaklaşık 100 m2 3+1 evde Vaillantın mekanik ayarlamalı kombilerinden var dün eca marka termostat taktırdık iki sorum var birincisi kombiyi kaç dercede çalıştırayım ikincisi kullanmadığım odaları kapatsam etkisi olurmu tasarruf açısından

  • Kombinin petek derecesini 60 dereceya ayarlayın. Petekleriniz açık olsun gündüz gerekirse yatakodasını kapatabilirsiniz. Termostat gündüz evde biri varsa 20 yoksa 17 aksam 22 ve gece 19 derecelerde kullanabilirsiniz.

 17. Merhaba Hasan bey, Alarko seradens tam yoğuşmalı kombim var.Ev 2+1 115 metrekare.Son katta oturuyorum.Binada yalıtım var.Kombiyi akşamları 40 derecede çalıştırıyouz.Oda termostati alsam faydası olur mu.Birde siz hangi marka termostati almalıyım.

  • 40 derecede eviniz ısınıyor ise oda termostatı kullanabilirsiniz. İnternnete ihtiyacınıza uygun bir model tercih edebilir veya bölgenizdeki servisten bilgi alabilirsiniz oda termostatı markası hakkında.

 18. Hasan hocam merhaba, ht 250 kablosuz oda termostatı kullanıyorum genelde 23 derecede bırakıyorum ama 2 petekte sesler geliyor çıtırdama sesleri gibi birşey hep kombi çalışıp sıcak olmaya başladığında yapıyor.Peteğin en üst kısmındaki ızgaraya elimi basınca ses kesiliyor acaba yerinden mi oynamış diye çıkarıp takıyorum yinede fayda etmedi sesi kesmek için ızgaranın üzerine birşeyde koymak istemiyorum ne yapabilirim acaba bu çıtırdama sesini kesmek için?

 19. Merhaba. Bizim ev genelde kombi yanmadan 20 derece gösteriyor. Oda termostatik ayarladigimda da 21-22 yapıyorum ve kombiyi çalıştırıyorum.daha sonra yatarken kombiyi kış modundan yaz moduna alıyorum yani kombi bı 6 saat çalışıyor. Bu kombi için zararlı mı ? Gece yatarken termostatin derecesini dusurmem mı mantıklı yoksa kombiyi kapatmam mı? Tek kalıyorum bir odayı kullanıyorum ve öğrenciyim. Tasarruf sağlamak istiyorum. Öneriniz ne olabilir ? 🙂

 20. Hocam benim evim giriş kat alt boş kuzek cepe kombim bosch marka fatura 350 500 den aşağı gelmiyor bütün odalar içeriden mantolama yapılı alttan mantolama yapılı termostat kullansam fatura dusermi evim 90metre kare saygılar hocam

 21. merhaba hasan ali bey kaplosuz oda termestatı almak istiyorum kombim bosch conders 2000 model general ht 250 s uyumlu olurmu baktıgım termostatlar arasında hem hesaplı hemde yorumlar güzel siz neyi önerirsiniz teşekkürler.

 22. merhaba Hasan bey,

  dd atromix kombi ve kablosuz oda termostati kullaniyorum. 140m2 ev var. salon hariç her oda güneş görüyor. yalitim yok. kombi ve termostat derecesi ne kadar olmalidir. (şuan kombi 40derece, termostat 22derece seklinde kullaniyorum. 15günlük fatura 190tl geldi) öneeriniz nedir

 23. İyi günler hasan bey benim evim( 2+1) ve son kat kombi demir döküm atron evin daha sıcak olması için sizce termostat takılmalımı.

  • Evin daha sıcak olması için petek boyutunu artırabilir yada kombi petek derecesini arttırabilirsiniz. mantoloma vs varsa oda termostatı kullanabilirsiniz.

 24. İyi günler bizim Eca kablosuz oda termostati bizim 22 derecenin altına düştüğünde Petek’ler soğuyor ve 2 saatte. İr kombinin çalısması iyimidir

  • Oda termostatınız 22 dereceye ayarlı ve derece 22 derecenin altına düştüğünde kombi duruyorsa bir propem var termostatta. servisinize baktırmanızı tavsiye ederim.

   • Pardon yanlış yazmışım oda termostatini 22 ye ayarliyorum kombi 50 de yanıyor oda termostati 22 nin altına düşünce petekler yanıyor gunde iki kere kombinin çalısması iyimidir oda termostati 22 derece üstünde petekler sogurmu

   • Merhabalar hasan bey dediklerinizi yaptım oda termostati salona getirdim petek yanan yere ama şu anda şöyle bir sorun olduğunu farkettim kombim gece 40 derece oda termostati ise dediğiniz üzere 19-20 dereceye ayarlı ama kombim 2 dakika da bir ateşleme yaptığını farkettim evet çok dikkat ettim tam 2 dakika da bir bunun nedeni nedir acaba en üst katta oturuyorum üstüm çatı alt katta oturan var ama tek odada isiniyorlar tüm odalar yanmıyor evim dıştan değil içten camlarin olduğu yerden ısı yalıtım var bina eski 35 yıllık

 25. Merhaba hasan bey şöyle bir sorum olucak size.4 daireli bir binada en üst katında oturuyorum üstümde beton ve çatı katı var bina eski 30-40 yıllık var ve bina uç kısımda aşırı rüzgar alıyor.salonda iki peteğim var fazla fatura gelir diye salonu açıyorum sadece diğer odalarin petekleri kapalı termostat ise kullanmadığım odada.kombim Baykan marka oda eski termostatta Baykan marka honeywell .ben giriş yatak odası ve salonda olan 4 peteği calistirmak istiyorum gündüz yanmıyor akşam gelince sadece salonu yakiyor salonda oturuyoruz.termostatin hiç petek yanmayan kullanmadığım oda da olması sorun yaratır mı tasarruf nasıl sağlarım.bu arada mutfağın kapısı yok kombim mutfaktadir mutfakta da peteğim bulunuyor şimdiden çok teşekkür ediyorum iyi akşamlar

  • Oda termostatı olan odadaki peteğiniz her zaman açık olmalı. Gündüz kullanmadığınız petekleri kapatabilirsiniz. Akşam kullandıklarınızı açabilirsiniz. Oda termostatı gündüz 20 akşam 23 gece 19 derece kullanmanızı tavsiye ederim.

   • Çok teşekkür ederim değerli vaktiniz bizlere cevap vermek için kullandığınız için sağolun

   • Merhabalar hasan bey dediklerinizi yaptım oda termostati salona getirdim petek yanan yere ama şu anda şöyle bir sorun olduğunu farkettim kombim gece 40 derece oda termostati ise dediğiniz üzere 19-20 dereceye ayarlı ama kombim 2 dakika da bir ateşleme yaptığını farkettim evet çok dikkat ettim tam 2 dakika da bir bunun nedeni nedir acaba en üst katta oturuyorum üstüm çatı alt katta oturan var ama tek odada isiniyorlar tüm odalar yanmıyor evim dıştan değil içten camlarin olduğu yerden ısı yalıtım var bina eski 35 yıllık

 26. Hocam öncelikle bilgilendirmeleriniz için teşekkürler evim (80 m2 iki + bir )Yalova da 5 katlı eski ısı yalıtımı olmayan bir bina sadece salonumu içten yalıtım yaptım kuzey cephe üstüm çatı altım yazlıkçı kışın hiç gelmiyorlar baymak luna 240 fi yoğuşmalı kombim var öncelikle bu tarz bir ev için oda termostatı tavsiye edermisiniz tasarruf ve sağlıklı ısınma için fayfası olurmu tavsiye ederseniz termostat marka tavsiyeniz ve kullanım önerileriniz (kombi kaç derecede yanmalı oda kaç dereceye ayarlsnmalı vs…) neler olur. Teşekkürler…

  • Kombiniz 40 derecelerde evi ısıtıyorsa oda termostatı taktırın kombi derecesini 60 dereceye ayarlayıp kullanabilirsiniz. Termostat olarak General Life marka termostat bütçenize veya kullanım talebinize göre tercih edebilirsiniz.

   • Peki hocam teşekkürler peki ev 40 derecede değilde 60 derecede ısınıyorsa oda termostatı işe yararmı yoksa faydasızmı olur

 27. Allah razı olsun sizin gibi yararlı ınsanlardan.

 28. Merhaba. Daha yeni oda termostatı taktırdık ama kullanımını beceremedik sanırım. Termostat 22-22,6 civarında ayarlıyoruz kombide 60derecede. odanın sıcaklığı düştüğünde termostattaki değeri 0,2 derece artırmak için bile kombi yarım saatten fazla çalışıyor oda hemen ısınmıyor buda bizi tedirgin etti fatura çok fazla gelecek gibi geliyor. Bina ısı yalıtımlı pencere ve kapılarda yalıtımlı. Sorun nerde anlamadık?

 29. Merhaba Hasan bey malum kış kapıda şuana kadar hiç oda termostatı kullanmamış biri olarak oda termostatı kullanmaya karar verdim General marka ya da kombim vaillant buna uygun bir oda termostatı araştırması içerisindeyim.
  Sorum şu,
  Evimde kullanmış olduğum kalorifer tesisatı mobil değil diğer şu kombi altında 4 adet boru olan ismini bilmiyorum ve hepsinin tesisatı yerden geçmektedir ayrıca toplamda 9 adet 70cm – 100cm arası ve 2 adet havlupan petek var.
  Evim kuzeybatı cephe 4+2 200 m2 son kat dublex mantolama mevcut. Tekirdağ Çerkezköy de oturmaktayım. Kombim yoğuşmalı vaillant ecotec plus garantisi devam ediyor bu arada.
  Şimdi yukarıda detaylı olarak yazmış olduklarıma bakacak olursak sizce oda termostatı ile tasarruf sağlar mıyım?
  Birde şuanki hava şartlarında 24 saatlik m3 hesabı yaptım günlük ortalama 8 m3 doğalgaz tüketimim var
  Yardımcı olur musunuz lütfen

 30. Hasan Hocam merhaba, buderus gb012 kombi ve ht 250 kablosuz oda termostatı var. Mantolama veya izalasyon yok son kat termostatı çocuk odasına koydum kombiyide 50 derece yaptım oda kumandasında 24 derece kalıyor.Diğer odalarda termostatik vana var onların hepsinin derecesi 5 kısımda şimdi ben kombiyi 50 derecede tutmaya devam edeyim mi yada vanaları 4 e almam gerekiyor mu ? Ev gayet güzel ısınıyor 24 dereceyi az zamanda yakalıyor oda termostatını evin en soğuk salon bölgesine getirsem diğer odalar çok sıcak olacağı için kafamda soru işaretleri kaldı aydınlatırsanız sevinirim.İlginiz için şimdiden teşekkür ederim

  • Evin sıcak olan bölgelerindeki peteklerdeki termostatik vanaları 3 kademeye alın oda termostatı olan hariç. Bu şekilde ısı dengesini yakalayacığınızı düşünüyorum.

 31. Hasan bey iyi aksamlar.Benim kombim boch marka kablolu termostat var kombim 43 te calısıyor termostat ayarı 23 te bu normalmi.normal degilse kombi kaçta calışmalı oda termostadını kaca almalıyım.Ayrıyeten gunduz evde olmadığımda kombiyi.kombidenmi kapamalıyım yoksa termostatdan ayarlayıp oylemi kalsın tasarruf için şimdiden tesekkur ederim

  • Kombi derecesi 60 dereceye ayarlamalısınız.
   Eviniz sıcak oluyor ise ve mantolama vs var ise gündüz evde olmadığınız saatlerde derece 18 derece kullandığınız zamanlarda 23 gece yatarken 19 derecede kullanmanızı tavsiye ederim.

 32. Merhaba, Warmhouse marka kombi için hangi oda termostatını önerirsiniz?

 33. merhaba kolay gelsin..buderus gb072 kombi kullanmaktayım..rc20rf kablosuz oda termostatı kullanıyorum…(vericisi rfm20 ) ilk zamanlar en uzak odamdan bağlantı sağlıyordum…hergecen gün bağlantı kopmaları yaşıyorum..en yakın odama getirdim fakat sürekli kopuyor..tamiri mümkünmü yada ne yapmamı önerirsiniz..teşekkürlet

  • Oda termostatınızın pillerini değiştirin. (varta,duracel,gp marka kaliteli pil ile)
   Kullandığınız yerde wifi modem varsa modem yerini yada termostat yerini değiştirin.
   Sorun devam ederse termostatınız arızalanmıştır.

 34. Hasan bey,soruma ek olarak;
  Şimdi kombi 40 derecede yanarken belli bir süre çalışıyor belli bir süre kapanıyor ve gelen fatura geçenseneye göre 400 tl.
  Termostatı önerirseniz alırsam eğer 65 civarı ayarlarsam kombiyi (yada sizin dediğiniz derecede)o zamanda belli bir süre çalışıp belli bir süre yine kapanacak.Faturada buna orantılı yükselmez mi?
  Cam kenarındaki peteklere ısı yönlendirici almayı düşündüm.Isı,cam ile perde arasına gitmesin düşüüncesi ile.
  Hatta o peteklerin altına iki tane bilgisayar fanı koyup, cıkan ısıyı odaya üflesin gibi fikirlerde düşündüm.(Saç kurutma ve fanlı ısıtıcılar mantığı gibi)
  Yanlış mı düşünüyorum acaba.Değerli fikirlerinize ihtiyacım var.Vereceğiniz cevaplar birçok ben gibi sorunları olan arkadaşlara çare olur inşallah.Saygılarımla.

  • Oda termostatınız oda sıcaklığını ölçerek kombiye komut verecektir. Kombinin 60 dereceye ayarlamamızdaki amaç oda erken ısınsın ve kombi dursun. Tasarruf sağlasın.
   Isı yönlendirici alabilirsiniz. Hatta peteklerin arkasına yalıtım malzemelerinden koyabilirsiniz.
   Fan tarzı üfleyiciler yerleştirmeyin insan sağlığına zararlı toz ve bakterileri havaya karıştıtır. Tavsiye ettiğim bir uygulama değil.

 35. merhaba öğrenciyim 1+1 evde oda termostatı kullanmak tasarruf sağlar mı malum %64 zam geldi doğal gaza bir hafta kombi açıktı 60 tl gelmiş elektirikli soba ile desteklesem nasıl olur

 36. Mrb.Hasan bey.
  Bizim bina iki katlı ve 90 metre kare..Altta kombi yanıyor.Ben üstteyim.Çatı izalasyonu var ve çatı zemininde de 5 cm.köpük var ve üzerinede izocam kaplamayı düşünüyorum.Dış cepe yalıtımı var.Ama kuzey cepeli ve güneş almıyor.
  Viesman marka kombi var.
  Salonda 2 tane 1.20 cm.
  Yatak odasında 1.20 cm.(1 adet)
  Oturma odasında 1.80 cm.(1 adet)
  Çocuk odasında 2.00 cm (1 adet)
  Mutfak ve banyoda 1.20 cm.1 er adet petek var.Peteklerin hepsinde termostatlı vana var.
  Bugün kombi 40.derecede yanıyor ve oda 24 derece.
  Şimdi ben oda termostatı almalımıyım yada sizin bir tavsiyeniz varmı.
  Geçen sene 1 ay 40 da yaktım 400 tl.fatura geldi.Bu sene kesin 500 ü geçer.
  Tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkür ederim Hasan bey.

  • Öncelikle 40 derecede eviniz 24 derece ısıya ulaşıyor ise yakıtınız yüksek geliyor. gaz bağlantılarında kaçak olabilir. Eğer kombiniz 40 derecede 24 dereceye odanızı getiriyorsa kesinlikle oda termostatı takın tasarruf sağlarsınız.

   • Hasan bey mrb.Yakıtınız yüksek geliyor ne demek anlamadım.40 dereceden düşüreyim mi kombiyi.30 yada 35 demi yakmalıyım.bugün 35 de yakıyorum yine oda 24 derece gösteriyor.
    Gaz bağlantılarında kaçak olsa bize zarar vermezmiydi şimdiye kadar.
    teşekkür ederim cevaplarınız için.

    • O zaman sizin 24 derece gösteren dereceniz arızalı olabilir. Eğer 40 derecede kombi evi ısıtıyor ise ve evinizde büyük değilse sanki faturanız yüksekmiş gibi geldi bana.

 37. Slm termostat olunca ısı istenilen düzeye gelince kombinin sirkülasyon pompası duruyormu normalde kombi oda sıcaklığını geridönüs petek sularından alıyor

 38. Merhaba, annemin kaldığı 3+1 evde Demirdöküm Atromix kombi ve Demirdöküm RF 6001 termostat var. Mantolama yok. Üst/alt katta kombi var. Genelde yaşanan odalar güneş alıyor. Geçen kış ilk kıştı. Annem de sıcak oda istiyor. Genelde faturalarımız komşulardan yüksek geldi.

  Termostat salonda duruyordu. Hol haricindeki odalarda termostatik vana var. Tam hatırlamasam da bazıları düşük derecede kalıyordu sanırım.

  Annem termostatı kullanmakta zorlandı. (cidden kötü bir ürün bu arada)

  Bu kış, termostatı iptal edip termostatik vanaları gündüz/gece kısıp/açma yönetemi ile tasarrufu mu önerirsiniz yoksa yorumlarınız nelerdir.

  Bu sitedeki içeriklerinizi çok beğendim. Yorumlara verdiğiniz detaylı cevaplara ayırdlğınız zamana ayrıca teşekkürler.

  Selamlar.

  • 1. Yöntem ; Öncelikle oda termostatınız 2 derece fark ile çalıştığı için termostatan memnun olmamanız normal. Termostatınızı değiştirmenizi tavsiye ederim. Exa conrol 7R kablosuz yada Exacontrol7 Kablolu Oda termostatı.
   2. Yöntem ;Ek olarak termostatı iptal edin, gündüz kullandığınız odaların termostatik vanasını 4veya 5 kullanmadığınız odaları 3 kademeye alın. Kombi derecesini hava durumuna göre yükseltip düşürün.
   Oda Termostatınızı iptali ile ilgili makalemiz sitemizde mevcut Okumanızı tavsiye ederim.

   • Evet termostat iptal yazınız sayesinde sizi Google’da buldum 🙂 Ben ikinci yöntemi denemeyi düşünüyorum çünkü yeni termostat nereden baksanız +250 TL masraf demek. Zaman ve ilginize teşekkür ederim.

 39. Hasan bey merhaba. ECA kronos KR 24 marka kombiyi 40 gündür kullanıyorum. Evim en üst kat. Altta komşu var. Yaz modunda kullandığımız halde 39 günlük fatura 68 TL geldi. 35 m3 harcamış görünüyoruz. Babam da ise Buderus Logamax plus var. 1 ayda 15 m3 harcamış.onun evi de en üst kat. Onun da altında komşu oturuyor. 1 aylık fatura 25 TL geldi. Babam sıcak suyu 35 derecede ben ise 40 derecede kullandık. İkimizde banyo ve mutfakta kullandık sıcak suyu. 2 katından fazla fatura gelmesi normal mi? Babamda oda termostati var ben de ise yok. Termostat farkı bu kadar olabilir mi?

  • 1.Fatura kesim tarihleriniz farklı olabilir. Babanıza 1 aylık size 2 aylık dönem faturası kesilmiş olabilir. Kontrol Ediniz.
   2. Sıcak su kullanım miktarı, su debisi ve gelen su sıcaklığı etkili bir faktör.
   3. Oda termostatınız kış modunda işlev görecektir. Yaz modunda herhangi bir etkisi yoktur.

 40. Hayırli akşamlar hasan bey yazinizi tek solukta okudum.. Tesekkurlerimi sunarim..

  Benim size soeum olacak ve kafam ciddi anlamda cok karişik 2.5 ay sinra cocugum olacak

  Evimin 4 tarafi dis cepe ile kapli en us katta oturuyorum ustumde cati var ve alt katta oturanda var bu sene termostat almak istiyoruz malum 🙂 kablosuz olarak cevremde cosa kullanan cok var ama wi fi kopmasi oluyormus sonra tekrar baglamak gerekiyormus esim pek anlamiyor bu tarz teknik islerden bende kablolu istemiyorum malum etrafta kablo karmasasi olmasin..

  Kombimim markası: Alarko Seradens Super SRS 24 Tam Yoğuşmalı Kombi 24 KW

  Bu sizin bana onerinizi ( wifi gerektirmeyen varsa kablosuz ilk aradigim) ozellikte termostat oneriniz varmidir hasan bey bizi uzmeyecek kurulumu kullanimi basit ..?

  Birde nasil derecede kullanmak gerekir…

  Ilgi ve cvabiniz icim simdiden tesekkurler hasan bey… iyi forumlariniz olsun..

  • Öncelikle alarko marka bir termostat kullanamız gerekir. Servis alarko termostata musade ediyor. Eğer başka markalar musade ediyorise General HT250 Set modeli kablosuz oda termostat tavsiye ederim.
   Öncelikle çocuğunuzun Allah’dan sağlıklı sıhhatli bir evlat olmasını ve hayırlısı ile dünyaya gelmesini dilerim. Oda sıcaklığını ne fazla sıcak nede fala soğuk. Tavsiyem gündüz saatlerinde 20 aksam saatlerinde 22 gece ise 19 derece kullanmanız.

 41. Merhaba hasan bey.demirdöküm nitromix,a r ız am var servis çözemei.Daha önce 38 derecede mükemmel ısıtan kombi sıcak su ayarı petek deyil 6 derece geriden ısıtıyor servis su basıncından diyor basıçta bir değişiklik yok tabiiki işin içinden kolayca kurtulma yolu.garanti 7 .ci ayda bitiyor bunlar garanti uzatma derdinde sen ilk arızamı gideremedinde uzatsam ne olacak ne yapmam lazım. Banyoda sıcak suyu ayarlamakmesele haline geldi derce 45 hala suyu çok kısarsan ıancak ısınıyor .der c e ile ölçüyorum 45 derece olması gereken su 38 derece yardımcı olursanız sevinirim Hoşçakalın.

  • Servis doğru bilgi aktarmış. Su basıncı ve debisi yükselirse sıcak su az ısınır. Tavsiyem su giriş vanasını az açın. Sıcak su ısınıyor ise su debisi yüksek. Basınç düşürücü taktırin tesisat girişine. Garanti uzatın ilerideki arızalar ve bakimlarin sigortası olur garanti ile.

 42. Ufuk kahraman

  Merhaba hasan bey oda da kapı olmadığı için ısı kaybı olabilir odaya kapı taksam çok etkisi olurmu 55 derecede çok soğuklarda 22.5 dereceye çok zor çıkıyordu kombiyi takip ettiğim kadarıyla aralıksız çalışıyordu kombi otomatik ediyormu derken onu anlamadım

 43. ufuk kahraman

  merhaba

  birkaç sorum olucaktı yardımcı olarsanız sevinirim general ht220s set oda termostatı aldım kombimiz baymak enerji digit 240 fi bu kombiden 2 kat birden ısınıyor evimiz 65 metre kare müstakil montalama yok termostat oturma odasında duruyor ama oda kapısı yok bunun ısıtma aşamasında çok zararı olurmu kombiyi kaç derecede çalıştırmamız gerekiyor sıcaklığı kombini üzerinden hava koşullarına göre ayarlamamız gerekiyormu çok soğuklarda 55 derecede yaktık termostat derecesi 22.5 ayarlıydı 510tl geldi dahamı yüksek çalıştırmamız gerekirdi tanıdığımız birisinde cosa termostat var orta katta oturuyor evin montalaması yok her ay 100 tl fatura geliyor termostat farkı oluyormu bizmi yanlış bişey yapıyoruz cevaplarsanız sevinirim

 44. Kablosuz oda termostatin yeni taktırdım.ev 110 m2 ve orta kat.fakat alt boş.gunduz evde yokken 19 gece 21 derece yapıyorum.yalniz kombi 21 yaptigimda sanki sürekli yanıyor.anlamadim bir türlü.

  • Tavsiyem Evde yokken 18 Derece Evde olduğunuz saatlerde 21-23 arası gece ise 19 derece ayarlamak. Kombi sürekli çalışmıyordur. sadece ses geliyordur.

 45. Merhabalar benim evim banyo tuvalet hariç yaklaşık 85m2 evim kuzey cephe ama mantolaması mevcut çatı teras ama içeriden tavanlar da mantolamalı bu arada bina eski toplam petek boyum 5.6 metre bunu anladığım kadarıyla yükseltmem lazım ne kdar yapmalıyım ısınamadığım için yeni termostat taktım faturam yüksek mi gelir acaba tereddüt te kaldım ufak bir bilgi verebilir misiniz?

 46. Ersin Yalçın

  Hasan Bey merhaba.Kablosuz oda termostatı almayı düşünüyorum.Kablosuz olmasının avantajı istediğimiz odaya termostatı taşımak ve o odaya göre ısıyı ayarlamak mı?Yoksa termostat sabit bir yerde sadece görsel olarak kablo kullanılmaması mı?

 47. Selamlar. Evim mantolamalı 2. Kat. 4+1 ve salonu çok büyük olduğundan salon peteklerini kapattım. Şimdi de termostat taktırmayı düşünüyorum. Kablosuz General HT250 ile General HT300 arasında kaldım. Sizce ne farkı var bunların. Ayrıca salon peteklerini kapalı tutmam tasarruf sağlamaz mı?

  • Oda termostatların farkı haftalık ve günlük programlama yapabiliyorsunuz. Tavsiyem eğer proglama ihtiyacınız yoksa Ht250 Set modeli. Ama ben programlamak istiyorum, Tuşları Dokunmatik olsun. Tatil modu Ekononk modu olsun istiyorsanız HT300 Set Olabilir. İki ürünüde inceleyin ihtiyacınızı karşılayacak olanı seçim yapabilirsiniz.

   Petek kapatmanın pek tasarruf sağladığını soyleyemem. Tavsiyem kombi derecesini gece ve evde olmadığınızda düşürmeniz yada oda termost ile kullanmanız.

 48. Selamlar, iyi işler ve forumlar diliyorum. Benim sorum su sekılde olacak/ Evim triplex 4 tarafı boş, 135 m2 oturma alanı var, guney cephelı panjur ve cıft cam var yenı bına.. Bodrum katında dıs yalıtım ustumde teras katında da gunes ve yagmura karsı yalıtım var ve camlarım buyuk ayrıca mantolama yok. ben hemen teras altında, gırıs katı ustunde 45 m2 lık acık mutfaklı bolumde oturma odası olarak kullanıyorum. Evın ıcerısınde merdıven ve boslukları oldugu ıcın soguk ve kayıp oluyor. Klıma/sofben mı yoksa elektrıklı kombı mı dıye tereddut edıyorum. Her kat 45 m2 her odada petek yerlerı bırakıldı. Dogru su ısıtma ve ısı almak ıstıyorum her kat ve oda ıcın. Toplamda / bodrum kat tek oda 45 m2, gırıs kat 1 yatak odası , 1 adet cocuk odası, 1 adet kucuk banyo havlu panlı ve hol var. Dogru hesaplama, petek sayısı ve uzunlugu ve uygun cozum sıze nedır ? Somut onerılerınız ıcın cok tsk ederım.

  • Eğer doğalgaz var ise kombi tavsiye ederim demirdöküm nitromix p35
   Doğalgaz yok ise demirdöküm solitech katı yakıtlı kat kaloriferi 65 binlik
   Petekler için ise metrekare x 12 çıkan sonucun üzerinde petek takmanızı tavsiye ederim örneğin yatak odanız 10 metrekare x 12 =120 cm Petel bu ölçü minimum tabi siz bunu daha büyüğünü takmanız şiddetle tavsiye ederim.

   Eletrikli kombi tavsiye etmem nedeni ise yakıt fazla aynı zamanda evde sanayi eletriği bağlatmanız gerekir.
   Eğer doğalgaz yok ise katı kayıtlı kömürlü kazan yada pelet sobası tavsiye ederim.
   Dikkat etmeniz gereken petek hesabını bir kaç kişiye yaptırın. En büyük petek ölçüsü vereni baz alın.
   Petek markası olarak demirdöküm plus yada ECA tavsiye ederim.

   • Detaylı yanıtınız ıcın cok tesekkur ederim. Ek sorum/ 45 m2 lık oturma alanını ısıtma amaclı kac btu ve hangı marka klıma onerırsınız ve su ısıtma ıcın hangı termosıfon verımlıdır marka model olarak?

    • Klima olarak marka pek önemli değil, ama klimanın ama amacı ısıtma olmadığı için ve kışın dış ortam sıcaklığından klimalar etkilenmektedir.
     24 binlik ve üzeri tercih edilmeli 410a gazlı bir klima olmalı. inverter teknoloji yakıt açısından iyi fakat yedek parça fiyatlı. Garantisi uzun olan cihazlar tercih edilebilir. Ama ısıtma için klima doğru bir tercih olmaz.
     Sıcak su için normal dairelerde 60 litrelik modeller tercih edilmekte. Sizdeki sıcak su bataryaları biraz fazla olduğunu düşünerek 80 litrelik bir termosifon öneririm. Termofisonlar hakkında yayınladığım bu makalemi okumanızı tavsiye ederim.
     https://hasanalicolak.com.tr/termosifon-alirken-nelere-dikkat-etmeliyiz/

 49. Mehmet günerigök

  Merhaba evim üst kat vaylant kombi kullanıyorum kombi balkonda dolap içerisinde çalıştırma 40. 45 hava şartlarına göre ayarlıyorum fatura 360 geldi.normalin üstü olduğu için oda termostatı almaya karar verdim.kafama takılan soru tasaruf olacakmı ısınmada faydası olurmu ve sıcak su ayarlaması termostattan oluyormu. kablosuz Termostat en fazla kaç metre kombi den uzak olursa randuman veremez son olarak Termostat tüm odalardaiçin etkili yoksa bulunduğu oda.için tekmi geçerli.

  • 360 fatura gelmeini neye göre kıyasladınız.
   oda termostatı tasarruf sağlar mantolamanız iyi ise.
   kablosuz termostatlar bütün odalarınızdan ceker proplem fazla yaşamazsınız.
   petek tesisatı iyi ise ve petek hesabı iyi yapılmışsa odalar eşit sıcaklıkta ısınır.

 50. merhaba hasan bey yetkili servis bile bize bu şekilde bilgi aktarmazken sizin ilgi ve alakanız işinizi sevmekten olsa gerek çok teşekkürler 😊

 51. Merhaba evim müstakil üst katım boş altım dolu evimde dış montalama ve çatı montalaması var 110 m2 üç tarafı açık evin vailant kablosuz oda termostadı taktırdık oturma odasında kullanıyorum kullandığım oda büyük ısıtmak için yermiştir serçesi kaçta olmalı ve kombi kaç derece olmalı. Şuna termostat 22 kombi 60 kombi devreye girdiğinde yarım saat aralıksız çalışıyor bu normal mi fatura yüksek gelir mi

  • Termostat derecesi gündüz 20 akşam 22 yada 23 ihtiyaca göre gece 19 derece olarak kullanabilirsiniz. Faturanız ise ısı kaybına göre değişecektir. Çatı katı olması sebebiyle ısı kaybınız diğer katlara göre yüksektir. Bu nedenle faturanız yüksek gelir.

 52. Merhaba efendim
  Evimde baymak dua teck24 yogusmali kombi kullaniyorum . Evim son katta guney cephe ve mantolamali 3 senelik bina. Evimize oda termostati taktirmayi dusunuyoruz hem yakit tasarrufu olarak hemde ewin her yerini ayni sicaklikta tutmak icin oda termostatinin biZe faydasi olurmu

 53. merhaba benim evimin 4 cephesi acik mustakil icerden mantolama var oda kombim proteus premix kollektorlu sistem var oda termostati fayda saglar mi

 54. merhaba ben eca proteus premix 24 binlik kullanıyorum ev mustakil 4 cephe acık icten mantolama yapılı 527 tl fatura geldi ısınıyoruz ama oda termostatı faydalı olurmu bu arada confor modda 55 derecede yakıyoruz

  • Oda termostatı kullanmanızın iki faydası olur. Birincisi eviniz istediğini sıcaklıkta olur. İkincisi kombi balkonda ise içeriden kotrol etmenizi sağlar. Yakıt için müstakil binalarda fazla bir tasarruf sağlanamaz.Eğer düşünceniz fatura ise ısı kaybı ile ilgili çalışmalar yapın.Petek sayısını büyültün vs.

 55. Merhaba immergaz kombi kullanıyorum oda termostatik var 21 derece kombi petek sıcaklık ayarı kaç olmalı en yuksekmi en düşük mü

 56. MRB HASAN ALİ BEY BEN BOSH KOMBİ KULLANIYORUM CONDENSE 2000 BİNA SIFIR ALT KATTA DOĞALGAZ ÇALIŞIYOR ÜST KAT BOŞ PETEKLERDE ISI AYARI YOK DÜZ VANA EVDE TOPLAM 6 PETEK VAR ODA TERMOSTADI ALSAM FAYDA GÖRÜRMÜYÜM

 57. Merhabalar yazınız için teşekkür ederim. Pratikte kullanımdan kullanıma, evden eve değişiiecektir ama trorikte yani kağıt üzerinde oda termostatları ne kadar tasarruf sağlıyor. Evimde kiracıyım bu termostatı belki başka yerde kullanamam bir kışta amorti edecekse ona göre almayı düşünüyorum.

 58. Merheba hasan bey.ev 95 m2 eca proteus blueplas kombim var bır ay hep 40 derecede calıştırdım.zaten endüşük 40 derece gelen fatura 400 tl ev mantolama yaptırdım busene ilk fturamda bu para gelınce çok şaşırdım.ev müstakil tekkatlı .acaba yanlışmı yapıyorum en düşükte kullanmayla.siz 60 70 derecelerisöylüyorsunuz.korkudan dereceyi yükseltmiyorum.faturadan dolayı sizden ricam kaçderecede kullanmalıyım.peteklerde ayarlı vanalarım var oda termostatı taktırıyımmı.acaba sizden ricam kaç derecede kullanayım.şimdiden teşekkür ederim

  • Termostatik vanaları 5. kademeye alın.
   40 derecede açtığınızda eviniz 20 derece ve üzerine çıkıyor mu?

   Şuan için oda termostat taktırmanızı tavsiye etmem.

 59. İsmail Türkel

  Buderus marka kombiye hangi marka termostat önenirsiniz?kablolu kablosuz mu olmalı? Tşkler.

  • Öncelikle kombinin garantisinin devam edebilmesi için Buderus Marka bir oda termostat tercih etmelisiniz. Fakat diğer marka oda termostatlarıda takılabilir.

 60. Merhaba iyi çalışmalar benim kombi protherm
  Lynx evim 95m2 alt ve üst katlarda oturan yok
  Evimi ısıtamıyorum evim yeni bina dış yalıtım
  Var oda termostadı taktırsam evi ısıtabilirmiyim
  Tasarruf sağlarmıyım

  • Isı kaybınız oldukça yüksek olmalı. Peteklerinizin boyutunuzu büyültmenizi tavsiye ederim.

   • 50 derceden sonra kombi yoğuşma yapmaz. neden yoğuşmalı kombide 50 dereceden fazlaya ayarlamamız isteniyor. (oda termostatı için)

    • Kombilerde termostat kullanıldığında derecesinin 60 derece olması istenir. Derecenin işlevsel çalışması için. Yoğuşma teknolojisi kullanan kombiler siz dereceyi 60 dereceye ayarlasanız bile modülasyon sayesinde yine yoğuşma yapacaktır.

    • Yoğuşmalı kombiye modülasyonlu oda termostatmı alayım on offmu hocam. On off oda termostatta modülasyon yapiyorsa boş yere modülasyonluya fazla para vermeyim

 61. MRB BENIM KOMBIM ECA TERMOSTATIM İSE General Ht 250 Set oda MARKA ISI TASARRUFU NASIL YAPABILIRIM

  • Kombinin derecesi 60 oda termostat derecenin gündüz 20 akşam 22 yada 23 derece ayarlayarak kullanım yapabilirsiniz.

 62. Oda termostat taktırmanız tasaruf sağlayacaktır. Taktırmanızı tavsiye ederim.

 63. Merhaba iyi çalışmalar benim sormak istediğim şu şimdi ben demirdöküm nitromix kombi kullanıyorum peteklerim çok ve büyük evim 2+1 odalar iç içe ortada salon var kombi yi 38 yada 40 aldığım da kısa kollu ile geziyoruz şimdi benim sorum şu faturayı biraz daha düşürmek için oda termostadı düşünüyorum servise sordum aynı bu sekil hiç gerek yok dedi hem odaların sıcaklık derecesi eşit olmaz dedi ama bana hiç mantıklı gelmedi sonuçta bu sıcak su bütün peteklerde dolaşıyor her oda farklı olması inandırıcı gelmedi yani oda termostadı bulunduğu oda içinmi geçerli gerçekten ne yapsam alsam mı ki oda termostadı bu durumda işime yararmı cevap verirseniz çok sevinirim iyi çalışmalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.