Bilgisayarda Sesle Yazma Nasıl Yapılır?

Merhaba bugün sizlere bilgisayarınıın mikrofonunda konuşarak konuştunuz metinleri Word’e veya kullandığınız uygulamaya metin olarak aktarmadan bahsedeceğiz.

Bunun için Google Drive daki dökümanlar uygulamasını kullanıyoruz. Google Dökümanlar uygulamasını kullanabilmek için Google Hesabınız olması gerekiyor. Google hesabınız yoksa öncelikle bir Google hesabı oluşturmanız gerekiyor.

Google hesabı oluşturduktan sonra Google Drive ve Drive içinde Google dökümanlara giriyorsunuz. Google dökümanlarda yeni bir döküman oluşturuyorsunuz. Oluşturduğunuz yeni dökümanında araç çubuğu kısmında araçlar kısmına girerek sesle yazma bölümüne giriyoruz. Sesle yazma bölümünde bulunan mikrofon simgesine tıklayıp izin veriyoruz. Ardından mikrofon simgesine tıklayarak konuştuklarımızı kolaylıkla metine dönüştüre biliyorsunuz.

Google Drive Hesabımızı Açıyoruz.
Drive Hesabımızda Yeni Yazısına Tıklayıp Açılan Menüden Google Dökümanları Seçiyoruz.
Google Dökümanlarda Boş Döküman Seçiyoruz .
Google Dökümanlarda Araç Çubuğundaki Araçlar Kısmına Giriyoruz.
Araçlar Kısmında Sesle Yazma bölümüne tıklıyoruz.
Metin Alanının Sol tarafında açılan mikrofon simgesine tıklayıp izin ver seçeneğini işaretliyoruz.

Araçlarse Sesle Yazma Aktif Değil ve Görünmüyor İse?

Yalnız bunu kullanabilmeniz için sizde Google chorome uygulaması Yüklü olması gerekiyor diğer tarayıcılarda bu özellik aktif olmuyor .

Sesle yazarken yaptığınız hataları düzeltmek için hatanın üzerine imleci getirip mikrofona konuşarak hatayı düzelte biliyorsunuz. Hatayı düzelttikten sonra imleci getirdiniz yerden konuşmaya başlayabilirsiniz .

Noktalama İşaretleri Neden Olmuyor?

Noktalama işaretleri ise sadece ingilizce dilinde kullanılıyor. Dolayısıyla Siz sesinizi metine dönüştürdükten sonra noktalama işaretlerini düzenleme yapmanız gerekecek.

YouTube kanalıma abone olarak YouTube kanalındaki videoları takip edebilirsiniz.Bu yazıyı Beğendiyseniz paylaşmanızı ve bu yazı ile ilgili sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

Size Başka Nasıl yardımcı olabiliriz?

Hasan Ali

Hasan Ali
Web Tasarımı , SEO , SEM Hizmetleri... Özel bir firmada teknisyen olarak çalışmaktayım. Boş vakitlerimde web tasarım, SEO alanlarında kendimi geliştiriyor ve bir çok projeye ortak oluyorum. Aynı zamanda şuanda bulunduğunuz blog sayfasında makaleler yayınlayarak sizlere bilgiler paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.