Petek Ters Bağlantı Sorunu ve Çözüm Önerileri

Petekleriniz ısınmıyorsa Petek Isınmama nedenleri makalemizi okumanızı tavsiye ederim.

petek bağlantı şekilleri
petek bağlantı şekilleri

Yukarıda petek bağlantı şekilleri resim olarak gösterilmiş bu resimler haricinde bir bağlantı şekli ters bağlantı olarak tanımlanmakta ve problemler başlamaktadır. Resimdeki kırmızı renk radyatör gidiş hattı (sıcak) mavi renk ise radyatör dönüş hattı (soğuk) olarak tanımlanmıştır.

Peteklerin Ters Bağlı Olduğı Nasıl Tespit Edilir?

Radyatör Bağlantı Şekilleri 1. Bağlantı Şekli

  1. Bağlantı şeklinde ; ters bağlantı mümkün değildir. Bu bağlantı şekli en doğru bağlantı şeklidir. Sıcak peteğe altan girip peteğin üst tarafına doğru hareket ederek peteğin tamamı ısınır ve soğuyarak peteği terk eder.

Radyatör Bağlantı Şekilleri 2. Bağlantı Şekli

2.bağlantı şeklinde ; çapraz bağlantı olarak tanımlanır. Bu bağlantı şeklinde sıcaklık peteğe üst taraftan giriş yapar ve alt taraftan soğuyarak peteği terk eder. Bu bağlantı şeklinde ters olduğunda sıcaklık peteğin altından girer ve üsten çıkar. Tespit etmek için peteklerin soğumasını bekleyin. Daha sonra kombiyi yüksek derecede açın. Ardından peteğin vanalarını eliniz ile tutun. İlk sıcaklık alt taraftaki vanaya geliyor ise peteğiniz ters bağlıdır. Eğer diğer tüm petekler ters bağlı ise kombi altından radyatör gidiş dönüş yer değiştirilerek sorun giderilebilir.

Radyatör Bağlantı Şekilleri 3. Bağlantı Şekli

3.Bağlantı Şekli ; Altlı üstü vanalar takılır Sıcaklık ilk önce peteğin üst bağlantısından gelir ve petek ısınarak alt bağlantıdan soğuyarak geri dönüş olur. Bu bağlantı şeklinde de sıcaklık eğer ilk önce alt taraftaki vanaya geliyor ise ters bağlıdır. Aynı zamanda vananın olduğu taraf sıcak diğer taraf süreklı soğuk yada ılık olur. Özellikle bu durum uzun peteklerde daha sık görünmektedir. Petek ters bağlı ise Çözümü için tüm petekleri kontrol edilir ve eğer bütün petekler ters bağlı ise kombi altından radyatör gidiş dönüş yer değişmelidir.

Radyatör Bağlantı Şekilleri 4. Bağlantı Şekli

4. Bağlantı Şekli ; Bazı marka peteklerde bu şekilde altan bağlantı yapılmaktadır. Bu peteklerde dikkat edilmesi gereken radyatör gidiş ve dönüş hattının doğru bağlantıya bağlı olmasıdır. Eğer bu petek ters bağlanırsa petek iyi ısınmaz. yarısı soğuk olur. Çözümü olarak kollektörden radyatör gidiş dönüş borusu yer değiştirilmelidir.

5.Bağlantı Şekli ; 4 bağlantı şekli ile aynı bağlantı şekline sahiptir.

6.Bağlantı Şekli ;3. bağlantı şekli ile aynı bağlantı şeklidir. bazı petek modellerinde kullanılmaktadır.

Radyatör Koruyucu İle Peteklerinizi Koruyun

Radyatör koruyucu kullanarak sisteminizi kireç çamur pas gibi etkenlerden korumanızın yanında yakıt tasarrufu sağlayabilirsiniz. İlgili makalemizi okudunuz mu?

hasanalicolak.com.tr/kombi-tesisat-koruyucu/

Petekler ile karşılaştığınız sorunları yorum alanından bize gönderebilirsiniz. Aynı zamanda yukardaki makalemizdeki uygulamaları yaptınız mı? Petekleriniz ters bağlı mı? Cevaplarınızı bekliyoruz.

Hasan Ali

Web Tasarımı , SEO , SEM Hizmetleri... Özel bir firmada teknisyen olarak çalışmaktayım. Boş vakitlerimde web tasarım, SEO alanlarında kendimi geliştiriyor ve bir çok projeye ortak oluyorum. Aynı zamanda şuanda bulunduğunuz blog sayfasında makaleler yayınlayarak sizlere bilgiler paylaşıyorum.

BU YAZIMIZI OKUDUNUZ MU?

Modülasyonlu Oda Termostatları Hakkında

Bugün modülasyonlu oda termostatları hakkında bilgileri sizlerle paylaşacağız. Modülasyonlu Oda Termostatlarının Çalışma Mantığı? Modülasyonlu Oda …

4 YORUMLAR

  1. Pay ölçerli merkezi isınma sistemi var evde tüm odaların Peteği ısınıyor salonun petegi ısınmıyor üsteki hava alma vidasını açtım az bişe su geldi ve su kesildi Peteğe gelen 2 boruda soguk neden kaynaklandığını öğrenebilirmiyim rica etsem şimdiden teşekkür ederim.

    • kollektör olan yerde vanası kapalı olabilir. Vanasını açmanızı tavsiye ederim. Vana açık ve ısınmıyorsa sistemi yapan tesisatçı ile görüşmelisiniz.

  2. Bizim kalorifer kazanı 35 lik yakıtlı kazan ve evde sadece altı petek takılı ama son iki petek pek isinmiyo ters bağlantımi var acab yardimci olursanız sevinirim

    • Yazımızda tarif ettiğimiz gibi kontrol edebilirsiniz. Kazanı yaktıktan sonra petek vanalaını tutun oradan ters bağlı olup olmadığı anlaşılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.