Petek Ters Bağlantı Sorunu ve Çözüm Önerileri

Petekleriniz ısınmıyorsa Petek Isınmama nedenleri makalemizi okumanızı tavsiye ederim.

petek bağlantı şekilleri
petek bağlantı şekilleri

Yukarıda petek bağlantı şekilleri resim olarak gösterilmiş bu resimler haricinde bir bağlantı şekli ters bağlantı olarak tanımlanmakta ve problemler başlamaktadır. Resimdeki kırmızı renk radyatör gidiş hattı (sıcak) mavi renk ise radyatör dönüş hattı (soğuk) olarak tanımlanmıştır.

Peteklerin Ters Bağlı Olduğı Nasıl Tespit Edilir?

  1. Bağlantı şeklinde ; ters bağlantı mümkün değildir. Bu bağlantı şekli en doğru bağlantı şeklidir. Sıcak peteğe altan girip peteğin üst tarafına doğru hareket ederek peteğin tamamı ısınır ve soğuyarak peteği terk eder.
  2. bağlantı şeklinde ; çapraz bağlantı olarak tanımlanır. Bu bağlantı şeklinde sıcaklık peteğe üst taraftan giriş yapar ve alt taraftan soğuyarak peteği terk eder. Bu bağlantı şeklinde ters olduğunda sıcaklık peteğin altından girer ve üsten çıkar. Tespit etmek için peteklerin soğumasını bekleyin. Daha sonra kombiyi yüksek derecede açın. Ardından peteğin vanalarını eliniz ile tutun. İlk sıcaklık alt taraftaki vanaya geliyor ise peteğiniz ters bağlıdır. Eğer diğer tüm petekler ters bağlı ise kombi altından radyatör gidiş dönüş yer değiştirilerek sorun giderilebilir.
  3. Bağlantı Şekli ; Altlı üstü vanalar takılır bu bağlantı şeklinde de sıcaklık eğer ilk önce alt taraftaki vanaya geliyor ise ters bağlıdır. Aynı zamanda vananın olduğu taraf sıcak diğer taraf süreklı soğuk yada ılık olur. Çözümü için tüm petekleri kontrol edilir ve eğer bütün petekler ters bağlı ise kombi altından radyatör gidiş dönüş yer değişmelidir.
  4. Bağlantı Şekli ; Bazı marka peteklerde bu şekilde altan bağlantı yapılmaktadır. Bu peteklerde dikkat edilmesi gereken radyatör gidiş ve dönüş hattının doğru bağlantıya bağlı olmasıdır. Eğer bu petek ters bağlanırsa petek iyi ısınmaz. yarısı soğuk olur. Çözümü olarak kollektörden radyatör gidiş dönüş borusu yer değiştirilmelidir.
  5. Bağlantı Şekli ; 4 bağlantı şekli ile aynı bağlantı şekline sahiptir.
  6. Bağlantı Şekli ;3. bağlantı şekli ile aynı bağlantı şeklidir. bazı petek modellerinde kullanılmaktadır.

Radyatör Koruyucu

Radyatör koruyucu kullanarak sisteminizi kireç çamur pas gibi etkenlerden korumanızın yanında yakıt tasarrufu sağlayabilirsiniz. İlgili makalemizi okudunuz mu? http://hasanalicolak.com.tr/kombi-tesisat-koruyucu/

Petekler ile karşılaştığınız sorunları yorum alanından bize gönderebilirsiniz.


Hasan Ali

Hasan Ali
Web Tasarımı , SEO , SEM Hizmetleri... Özel bir firmada teknisyen olarak çalışmaktayım. Boş vakitlerimde web tasarım, SEO alanlarında kendimi geliştiriyor ve bir çok projeye ortak oluyorum. Aynı zamanda şuanda bulunduğunuz blog sayfasında makaleler yayınlayarak sizlere bilgiler paylaşıyorum.

BU YAZIMIZI OKUDUNUZ MU?

Protherm Lynx Condens Kombi

Protherm markasının tam yoğuşmalı yeni kombisi lynx condens 24 kW ve 28 kW olarak iki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Enable Notifications    Ok No thanks