Soğuk Su Açıldığında Kombi Devreye Giriyor Çözümü

Soğuk Su Açıldığında Kombi Devreye Giriyor Çözümü

Soğuk Su Açıldığında Kombi Devreye Giriyor Çözümüni merak eden arkadaşlar bugün sizlere kombilerde zaman zaman veya sık  rast gelen bir arıza ve çözümünden bahsedeceğiz.Soğuk suyu açtığımızda kombi kendiliğinden devreye giriyor ise bu arızanın çözüm yollarını size bahsedeceğim.

Soğuk Su Açıldığında Kombi Devreye Giriyor Nedeni

Arıza soğuk su açıldığında kombimizden ses gelmesi ve kombinin bir anlık devreye girmesidir bu arızanın sebebi aslında su basıncının yüksek olması veya sudaki basınç dalgalanma hareketini  kombideki sensör algılıyor ve kombi anlık olarak devreye giriyor. Kombi bu esnada ateşleme yapmadığı için gaz tüketimi olmuyor. Fakat kombide üç yollu vana motoru , pompa ve fan çalışmakta ve siz kullanıcıları sesten dolayı tedirgin etmektedir. Şimdi isterseniz bu arızanın çözüm yollarını inceleyelim.

Soğuk Su Açıldığında Kombi Çalışıyor Çözüm Yolları

Su Basınç Düşürücü İle Sorunu Gidermek

Su basıncı fazla ise yapmamız gereken daire girişine basınç düşürücü takarak sorunu giderebilirsiniz. Tavsiye ettiğimiz basınç düşürücü ECA markalı basınç düşürücülerdir. Eğer su basıncınız zaten az ise diğer çözüm yollarından faydalanabilirsiniz.

Basınç düşürücünün diğer bir faydası ise su basıncını dengelemesi ve sıcak suyunuzun daha verimli akmasıdır.  Basınç düşürücüler ile ilgili daha fazla bilgi için Su Basınç Düşürücü Ne İşe Yarar? makalemizi okumanızı tavsiye edeceğim.

Çekvalf  İle Sorunu Gidermek

Kombi soğuk su açıldığında Sudaki hareketten dolayı devreye girebilmektedir bu hareketi engellemek için kombinin altında bulunan soğuk su giriş kısmına çekvalf  takılması tavsiye edilmektedir. Soğuk su açıldığında kombinin devreye girmesini engellemek için kombinin altındaki soğuk su girişine çekvalf takarak sorunu giderebilirsiniz.

Kombide Parametre Ayarı  İle Sorunu Gidermek

Yukarıda bahsedilen basınç düşürücü ve çekvalfi tesisatçı firmanıza taktırdınız sorunuz hala devam etmekte ise kombideki parametre ayarları ile sorun giderilmektedir. Parametre ayarları yeni kombilerde olmaktadır. Eski model kombilerde veya bazı model kombilerde sadece yukarıda bahsettiğimiz iki yol ile sorun çözümüne ulaşılmaktadır.  Peki parametre ayarlarını nasıl yapacaksınız. Öncelikle kombinizin yetkili servisini arayarak servis talebinde bulunmalı ve sorunundan bahsetmelisin. 

Bize yorum bırakabilir, sosyal medya hesaplarından ulaşabilir ve iletişim formundan mail gönderebilirsiniz. https://www.instagram.com/hasanalicolak.com.tr/ instagram sayfamızı takip ederek yeni bilgilerden haberdar olabilirsiniz.

Hasan Ali

Web Tasarımı , SEO , SEM Hizmetleri... Özel bir firmada teknisyen olarak çalışmaktayım. Boş vakitlerimde web tasarım, SEO alanlarında kendimi geliştiriyor ve bir çok projeye ortak oluyorum. Aynı zamanda şuanda bulunduğunuz blog sayfasında makaleler yayınlayarak sizlere bilgiler paylaşıyorum.

BU YAZIMIZI OKUDUNUZ MU?

Şofben Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Şofben Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Şofben Alırken Nelere Dikkat Edilmeli Şofben Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? Şofben almadan önce dikkat edilecek …

5 YORUMLAR

  1. Aynı sorun bende hocam Demirdöküm nitromix 24kw soğuk suyu evin hangi bataryasından açarsam açayim su sesi kombinin içinden atesleme sesi tarzında bi ses geliyor gelen servisler çekvalf taktiracan yada ana hidroforu kapatin denenecek deniyor peki bu çekvalfi taktığında sorun cözüluyormu ?

  2. Meraba benim Demirdöküm nitromix kW 24 kombi var ateşleme yaparken ve ateşleme dururken çat çat diye ses yapıyor.kafayi takıyorum ve sinirlerim bozuluyor bu ses normal mi, zamanla geçer mi

  3. İşimi bu yazı sayesinde kolaylıkla hallettim çok bilgilendirici bir yazı iyi ki buldum bu siteyi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.