Oda Termostatı Nedir

Oda Termostatı Nedir?

Oda termostatı kelimesini hemen herkes sıklıkla duymaktadır, özellikle de kombili daireler için ideal olan bu sistem sayesinde doğalgazdan tasarruf sağlanabileceği gibi sıcaklığında sabit tutulması avantajına da sahiptir. Farklı çalışma sistemlerine sahip olduklarından kendi aralarında çeşitlendirebilmek mümkündür.

Çeşitleri Nelerdir?

Oda termostatı çalışma prensipleri farklıdır bu nedenle de her termostat her bir kombiye uymaz, çeşitleri konusuna gelirsek de;

 • On – Off termostat; bu model de sadece oda sıcaklığı istenilen değere ulaştığında kombinin ısıtmasını durdurur ve oda sıcaklığınız düştüğünde tekrar kombinizin ısıtmasını devreye sokar.
 • Modülasyonlu termostat; on off termotatda olduğu gibi petek suyunun akışının kontrol edilmesinin yanı sıra sıcak suyun ayarlanması ve kalorifer peteklerinin yazlık kışlık ayarlarının yapılabilmesini sağlar,ve bu işlemler esnasında oda sıcaklığını kombiye göndererek ihtiyaca göre kombinin çalışmasını destekler.
 • Mekanik termostat; adından da anlaşılabileceği gibi genleşme ve büzülme mantığı ile çalışan oda sıcaklığını otomatik olarak ayarlayabilen bir termostattır. Oda sıcaklığının yükselmesine ya da düşmesine bağlı olarak kombinin kapanmasını veya çalışmasını sağlamaktadır,
 • Dijital termostat; yazılım ile kombinize bağlı olarak çalışan ve dilerseniz de kablolu ya da kablosuz olarak kullanabileceğiniz ve tasarruf açısından verimli olan bir termostattır.

Oda Termostatı Nerede Konumlanmalıdır?

Oda termostatı hakkında merak edilen başkaca bir konu da nerede durması gerektiğidir, aslında termostatın monte edilmesi için gerekli olan kriterlere yakından bakmakta fayda var.

 • Seçilecek referans oda çok kullanılan ve sıcaklığın kontrol edilmesi konusunda rahatlık sağlayan oda olmalıdır,
 • Ayrıca termostatın kendi özelliğine sahip alanın belirlenmesi içinde içerisindeki kuralların takip edilmesinde yarar vardır,
 • Bunların dışında banyo, mutfak gibi nemli ve ıslak ortamlara monte edilmemelidir,
 • Termostatın monteleneceği yer ile dış cephe arasında bağlantı olmamalıdır,
 • Uygun yükseklik ve uzaklığa cihaz yerleştirilmelidir,
 • Son olarak da termostat radyatör yanına ya da pencere yanına monte edilmemelidir.
 • Tüm bu kriterler doğrultusunda da uygun olan alanların başında evin salonu  geldiğini söyleyebiliriz.

Oda Termostatının Maliyeti Nedir?

Isının kontrolü ve enerjinin tasarrufu açısından önem taşıyan oda termostatı kurulumu açısından beklentileri karşılar mı ya da bizlere maliyeti ne kadar olur kısaca bu konuya da değinelim. Öncelikli olarak ısınma sisteminize uygun olan termostatı seçmelisiniz ki bu da yaklaşık olarak 350 Türk Lirası gibi rakamlardan başlayan fiyatlar ile mümkündür, ayrıca modelin seçimine bağlı olarak montesi için ekstra tercih edilen usta işçiliği ya da tesisatın uygunluğunun açabileceği masraflarında olabileceği ihtimalini de unutmadan söyleyelim.

Kablolu mu Kablosuz Mu Daha İyi?

Daha önce bahsettiğimiz gibi kablolu ve kablosuz çeşitlerinin olduğunu biliyor peki kullanım ve diğer özellikleri açısından hangi model daha iyi yakından bakalım. Aslında temelinde bu durumun tamamen ısıtma sisteminize ve kombinize uygunluğu ile ölçülebileceğinden bahsedelim. Çünkü bildiğiniz üzere her termostat her bir kombi ile uyumlu değildir. Bu Nedenle kombiniza uyumlu bir oda termostatı tercih edilmelidir.

Oda termostatları ile merak ettiklerinizi yorumlarınızdan bizlere gönderebilirsiniz. Yazımızı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız bizi memnun edecektir.

Hasan Ali

Web Tasarımı , SEO , SEM Hizmetleri... Özel bir firmada teknisyen olarak çalışmaktayım. Boş vakitlerimde web tasarım, SEO alanlarında kendimi geliştiriyor ve bir çok projeye ortak oluyorum. Aynı zamanda şuanda bulunduğunuz blog sayfasında makaleler yayınlayarak sizlere bilgiler paylaşıyorum.

BU YAZIMIZI OKUDUNUZ MU?

Doğalgaz Nedir?

Doğal gaz metan, etan, propan gibi hafif moleküler ağırlıklı hidrokarbonlardan oluşan renksiz, kokusuz ve havadan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.