Demirdöküm Exa Control 7 Kablolu Programlanabilir Oda Termostadı Kullanımı

DEMİRDÖKÜM EXA CONTROL 7 ODA TERMOSTAT KULLANIMI

Değerli ziyaretçilerimiz bugün sizlere demirdöküm’ün yeni çıkardığı oda termostadı exa control 7 Kablolu ve exa control 7r Kablosuz oda termostadını inceleyip kullanımı ve montajı hakkında bilgiler vereceğiz.

Demirdöküm Exa Control 7 Kablolu Programlanabilir Oda Termostadı İncelemesi

Teknik Özellikler

 • Kablolu Oda Termostatı
 • Programlanabilir
 • 0.5 Hassasiyet Derecesi
 • Programlama Modu ” 5 – 2 ” veya ” 7 ” ( 5 hafta içi gün ve 2 hafta sonu günü )
 • TÜM DEMRİDÖKÜM KOMBİ MODELLERİ İLE UYUMLUDUR.
 • Kumanda Sinyalinin Gerilimi : 230 V AC / 50 HZ 24 V AC / DC
 • 230 – V Kumanda Sinyali için Ayırma Şalteri : 16A Dirençli , 5/A İndüktif
 • Elektrik Beslemesi için Ayırma Şalteri : 13A
 • Piller : Alkalin AA / LR6 Pil 1 , 5 V

Genel Özellikler

 • Haftanın Günleri Ayarlama Tuşu
 • Programın Çalışma Süresi 1 ile 5 Arasında
 • Oda Sıcaklığının (5 ile 45 ºC arası ) veya istenilen sıcaklığın ayar modunda ( 5 ile 35 °C arası ) Gösterimi
 • Saat Formatı Öğleden önce (AM) , Öğleden sonra (PM)
 • Saat 1 ile 12 arası

Ekran Üzerinde Bulunan Göstergeler

 • Piller zayıf göstergesi
 • Kaloriferin güncel programlamasının ayarlanması
 • Geçici bir değişikliğin / istenen sıcaklığın programlama göre ayarlanması
 • Isıtma talebi kazana gönderildi
 • Donmaya karşı koruma etkinleştirildi

İŞLETİM KONUMU

Kalorifer Programlamasının Kullanılması
Oda termostatı , ısıtma sistemini oda sıcaklığına ve programlamaya göre kontrol eder.

Geçici Kapatma
Geçici kapatma ile piller korunabilir. Oda termostatı bu durumda artık kazana ısıtma talebi göndermez.

Donmaya Karşı Koruma
Donmaya karşı koruma fonksiyonu , ısıtma sistemini ve daireyi donmalara karşı korur.

Demirdöküm Exa Control 7 Kablolu Programlanabilir Oda Termostadı Montajı

Exa control 7 ve ExaControl 7R oda termostatının montajı kombi montaj esnasında yapılmakta yada daha sonra aldığınız cihazı ücretli şekilde servis tarafından montajı gerçekleştirebilirsiniz. Montajı siz yapmak isterseniz oda termostatı üzerindeki iki adet yıldız vidayı sökerek cihaz ile askı ayağını birbirinden ayırınız. Ardından Askı ayağını montaj yapılacak duvara vida deliklerini işaretleyerek deliniz ve takınız.

Oda termostatını cam kenarlarına, radyatörlere ve sıcaklığın dalgalandığı yerlere (mutfak salon gibi mekanlar) takmamaya özen göstermelisiniz. oda termostadı ıda sıcaklığını hissedecek yükseklikte ortalama göz hızasında olmalıdır.

EXA CONTROL 7 KABLOLU ODA TERMOSTATI KABLO BAĞLANTISI NASIL YAPILIR?

Exa Comtrol 7 Kablo Bağlantısı
Exa Comtrol 7 Kablo Bağlantısı

Exa Control 7 kablolu oda termostatınızın kablo bağlantıları resimde görüldüğü gibi kombinin oda termostatı kontak ucundan gelen iki kablo oda termostatının arkasındaki klipslere bağlanır.

Exa Control 7 Oda Termostatı haftalık ve Günlük Program Seçimi & Sıcaklık Hassasiyet Seçimi

Programlı oda termostatımıza her gün ayrı ayrı program yapabileceğimiz gibi hafta içi ve hafta sonu içinde program yapabiliriz. Bunun için oda termostat arkasında bulunan siyah swich 7 yazan tarafta (sol) ise her gün ayrı ayrı program yapabilirsiniz.

Program swich 5-2 tarafına (sağ) tarafa aldığınızda ise hafta içi bir program hafta sonu bir program yapabilirsiniz.

Derece hassasiyeti için ise span altında bulunan swich 1.0 (sol) tarafta ise oda termostatınız 1 derece hassasiyet ile çalışır. 0,5 (sağ) tarafa aldıınızda swich 0.5 derece hassasiyet ile oda termostatınız çalışır.

Not: Swich değişikliği yaptığınızda oda termosttaına reset atıp yeniden program yapmalısınız.

Exa control 7 Oda termostat İnce Ayarlar
Exa control 7 Oda termostat İnce Ayarlar

Hasan Ali

Web Tasarımı , SEO , SEM Hizmetleri... Özel bir firmada teknisyen olarak çalışmaktayım. Boş vakitlerimde web tasarım, SEO alanlarında kendimi geliştiriyor ve bir çok projeye ortak oluyorum. Aynı zamanda şuanda bulunduğunuz blog sayfasında makaleler yayınlayarak sizlere bilgiler paylaşıyorum.

BU YAZIMIZI OKUDUNUZ MU?

Ferroli FH

Ferroli Kombi FH Hatası Nedir?

Ferroli Kombi FH Hatası Nedir? Kombinizin su basıncı 1.5 bar olmalıdır. Eğer su basıncının 1 …

19 YORUMLAR

 1. merhaba;
  demirdöküm atron kombime demirdöküm exacontrol 7r kablosuz oda termostatım 2 yıldır bağlı
  sorunsuz olarak çalışıyor çokta memnun idim
  dün akşam dış ünitedeki yeşil ve kırmızı led lambalar söndü ve kombi yanmıyor
  yardımcı olmanızı rica ediyorum

 2. Hasan Ali bey merhaba,
  Exacontrol 7R oda termostatını nitromix kombiye bağladık. OT normal çalışır hale geldi, fakat cihaz ısıtma komutu gönderdiğinde, RF modulünde yeşil ışık yanıp, cihazdan bir ses geliyor ve bağlantıyı koparıp, kırmızı ışık yanıp sönmeye başlıyor. Eksik yaptığımız veya atladığımız birşey mi var ?
  Saygılar,

 3. Hasan bey merhaba. Exacontrol 7 r kablosuz atromix kombiye taktırdım. İç ünitede alev işareti olmadığı halde kombi yeşil ışık yanarak çalışıyor. Isı yı düşürmeme rağmen kombi kapanmıyor. İç üniteden çift düğmeye basarak çihazı kapatıyorum. İç ünite kapalı pozisyonda iken birkaç dakika sonra tekrar kombi yeşil ışık yanarak kombi çalışıyor. Arızalı değilse sanki Başka bir cihazdan komut alıyor sanki. Sinyal konumunu ic üniteden nasıl değiştirebilirim 5li tusların ne yöne nasıl değiştireceğimi çözemedim. Yardımcı olurmusunuz. Teşekkürler.

 4. İsmail Akbulut

  DemirDöküm Exacontrol 7 Programlanabilir Kablolu Oda Termostatı Demirdöküm Nitromix kombiye montajı nasıl yapılır? Bunun için bir görsel yada video var mı?

 5. Teşekkür ederim. Yalnız olmuyor. Sanırım aldığım cihazda bir sorun var. Exrabasic modeli eski cihaz çalıştırıyor. Yen’i olan exracontrol kombiyi alevlendirmiyor. Yen’i cihaz sorunlu galiba kabloların iki cihaz içinde aynı olması sorun olmaz dimi. Yen’i cihaza farklı bir kablo gerekmez sanırım dimi. İyi günler

 6. Merhaba Hasan Bey. Ben exacontrol 7 oda termostatını internetten aldım. Exrabasic modeli takılı olan kombimden dediğiniz gibi montaj yaptım ama kombiye yanma işareti göndermedi. Herhangi bir bağlantı daha var mı. Tarif edebilir misiniz. İyi günler

  • Termostat Üzerinden oda sıcaklığı üzerinde ayar yapınız. Örneğin Oda sıcaklığı 22 ise 23 dereceye oda termostatını ayarlayın. ikinci olarak kombi radyatör derecesini 55-70 derece arasında ayarlayın. oda termostat ekranında alev işareti oluşuğunda kombi de devreye girecektir. Eğer girmiyosa kablo bağlantısında sorun olmuştur.

 7. Merhaba
  Kablosuz exa control 7r var bende oda sıcaklığı 25 derece iken cihazda alev işareti de yokken kombi yanıyor.?petekler sıcak kombi suyu 42 derece gösteriyor.burda nasıl tasarruf olacak anlamadım.

 8. bu cıhazların gercekten faydası vardasını gördunuzmu.bana acıklama yaparmısınız.

 9. Merhaba Hasan Bey. Demirdöküm Exacontrol 7r kablosuz termostatın iki cihazını birbiriyle eşleştiremedim. Hangi düğmeler ile nasıl yapmalıyım. Yardımcı olursanız sevinirim.

 10. Halil Adamcı

  Bu ürün eski modeldeki gibi sıcaklık kalibrasyonu yapılamıyor yada servis bilmiyor. Aldığım ürün gerçek sıcaklığın 4-5 derece üzerinde gösteriyor. Servis arızalı değil diyor. Bende kalibre esin diyorum kalibre edilmiyor diyor. Sizin bir bilginiz var mıdır. Servis menüsüne nasıl giriliyor.
  İyi günler

  • Kalibre edilemiyor bu modellerde. Bulunduğu yerde sıcaklık yüksek göstermesinin nedeni farklı bir şey olabilir. Örneğin petek üzeri tv ekranı yanı vs.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.