Kombi Sızdırmazlık Contası

Kombi montajında gözden kaçırdığımız birçok husus var. Bunlardan birisi ise  kombi montajı yapılırken kombinizin radyatör gidiş ve dönüş hattındaki bağlantılarda kullanılan contalar. Bu contalar genellikle içi dar ve  plastik contalar kullanılıyor. Bu durum kombinin verimsiz çalışmasına sebebiyet veriyor. Örnek vermek gerekirse aşağıdaki conta tiplerini inceleyiniz.

Tercih Edilmesi Gereken Contalar
Kullanılan Plastik Contanın Durumu

Özellikle en son peteklerin ısınmaması peteklerin altının ısınmaması gibi problemlerin bir sebebi de bağlantılarda sızdırmazlığı sağlamak  için kullanılan contalardan kaynaklanmaktadır. Bu contalar çap farkından dolayı sisteminde devirdaimi yavaşlatıyor.

Daha önce peteklerin ters bağlı olup olmadığını kontrol etmekle ilgili bir makale paylaşmıştık. Eğer bu makalemizi okumadıysanız hemen peteklerin ters bağlı olup olmadığını test etmek için bu makaleyi okuyup peteklerinin  ters bağlı olup olmadığını kontrol etmenizi tavsiye ederiz.

Kombi bağlantısında kullanılan sızdırmazlık sağlayan contalar iç çapı geniş olarak kullanması gerekiyor.Genelde kullanılan contalar plastik olduğundan bu cantalar zaman içinde sıcak ve soğuktan dolayı olduğu yerde eriyerek veya şişerek  suyun devirdaim  yolunu kapatarak peteklerin ısınmasını engelliyor ve devirdaimi yavaşlatıyor.  Bunun sonucunda en uzak petekler veya Peteklerin altında ısınmama gibi problemler olabiliyor.

Bu sorunu tespit etmek için şu şekilde bir uygulama yapılabilir. Kombinizi Yüksek derecede açıp kombinizin derece yükselmesini izleyebilirsiniz.  Eğer kombinizin derece artışı hızlı bir şekilde olursa bu durum tesisatın rahat devirdaim yapmadığını gösteriyor.

  • Filitreniz tıkalı
  • Petekleriniz tıkalı
  • Bahsettiğimiz contalar Devirdaymı Engeliyor

Yapmanız gereken yetkili servisinizden teknik destek alarak size yardımcı olmasını sağlamak.

Kombi Contası Nasıl Değiştirilir?

Kombinizin radyatör gidiş ve dönüşünde 3/4 conta ve soğuk sıcak hattında 1/2 conta kullanılmaktadır. Gaz contası ise 3/4 ve bazı model kombilerde 1/2 olabilmektedir.

Kombi Contasını değiştirmek için radyatör petek tesisatınızın boşaltma vanasından suyunu boşaltınız. Eğer boşaltma vanası yok ise herhangi bir peteğin hava alma yerinden su basıncı düşenekadar suyunu boşaltınız Kombi altında vana var ise kapalı konuma getiriniz ve kombi altındaki bağlantıları sökerek contaları değiştirebilirsiniz.

Conta Siparişi İçin Tıklayınız: Kombi Contaları

Oring Siparişi İçin Tıklayınız: Kombi Oring

Trendyoldan Conta Siparişi Vermek İçin Tıklayınız : https://www.trendyol.com/

Kombi Bağlantı Contası

Kombi Bağlantı Contası kombiniz ile tesisatın bağlandığı noktada sızdırmassızlık sağlamaktadır. Conta tercihi yaparken iç çapı geniş olan ve plastik olmayan contalar tercih edilmelidir.

Kombi contaları ile ilgili hazırlamış olduğumuz videoyu izlemediyseniz aşağıdan bu videoyu izleyebilirsiniz.

Sevgili ziyaretçim videomuzu izlediyseniz şimdi de sizin için seçtiğimiz yazıları okumak ister misiniz?

Sizde kombinizde karşılaştığınız proplemleri veya çözüm önerilerini bizimle yorum olarak aşağıdan paylaşabilirsiniz.

Hasan Ali

Web Tasarımı , SEO , SEM Hizmetleri... Özel bir firmada teknisyen olarak çalışmaktayım. Boş vakitlerimde web tasarım, SEO alanlarında kendimi geliştiriyor ve bir çok projeye ortak oluyorum. Aynı zamanda şuanda bulunduğunuz blog sayfasında makaleler yayınlayarak sizlere bilgiler paylaşıyorum.

BU YAZIMIZI OKUDUNUZ MU?

Kombiyi Yaz Moduna Almak

Merhaba arkadaşlar ; Havaların ısınması ile kombileri kapatmaya ya da derecelerini düşürmeye başladık. Peki kombiler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.