Kombiyi Yaz Moduna Almak

Merhaba arkadaşlar ; Havaların ısınması ile kombileri kapatmaya ya da derecelerini düşürmeye başladık. Peki kombiler nasıl yaz moduna alınıyor gelin hep beraber inceleyelim.

Kombi Yaz Moduna Nasıl Alınır?

Kombiyi yaz moduna almak için kombinizin kullanmasını bilmelisiniz. Genelde çevirmeli düğmelerden veya dokunmatik düğmelerden oluşan kombilerde kombinizin petek açma kapama ve petek ısı ayar düğmesini kapatarak kombinizi yaz moduna alabilirsiniz. Birçok marka ve modele göre değişen bu açma kapama işlemini kolaylaştıracak bazı bilgiler aktaralım. Eğer kombinizin dijital ekranında petek işareti var ise kombiniz kış modunda peteklerin açık olduğunu göstermektedir. İşareti yok ise kombiniz sadece sıcak sı konumunda çalıştığını göstermektedir. Bu durumda ise kombinizin ekranında sadece İşareti olmaktadır.

Yazın Kombiyi Kapatmak

Yaz olduğunda kombiyi kapatmak gerekiyor. Fakat dikkat etmeniz gereken kombiyi, kombi üzerindeki petek açma kapama düğmesinden kombiyi yaz moduna almak olmalıdır. Yapılan hatalardan bazıları odalardaki peteklerin vanalarını kapatarak kombinin kapandığını düşünen bir çok kullanıcı olmaktadır. Bu durum kombinin pompasına zarar verirken aynı zamanda yazın dahi olsa doğalgaz faturalarınızın yüksek gelmesine sebeb olmaktadır.

Yazın kombiyi kapattığınızda peteklerin vanalarını kapatmayın. Odalardaki petek vanalarınız daima açık olmalıdır. Odalardaki petek vanalarınızı kapattığınız durumlarda kombinin pompasına zarar verebileceği gibi kışın olduğunda açmayı unutursanız ısınmama sorunları ile karşılaşabilirsiniz.

Kombinin Yaz Kış Ayarı

Kombinizin yaz kış ayarı aslında şu anlama gelmektedir. Kombi yaz aylarında sadece sıcak su ihtiyacını karşılamakta ve petekleri ısıtmamaktadır. Yani bir şohben mantığı ile çalışmaktadır. Kış ayarında ise kombiniz evinizin iş yerinizin ısınma ihtiyacını karşılamakta ve ihtiyaç durumunda sıcak su vermektedir.

Kombi Yaz Konumuna Nasıl Getirilir

Kombi ekranında hem musluk hem petek işareti var ise kombi Kış Konumunda çalışmaktadır.

Bu resimde kombi kış konumunda Bu resimde ise yaz konumundadır.

Vaillant Kombi Yaz Konumuna Nasıl Getirilir?

Burada Vaillant markalı kombilerde kullanılan genel bir kumanda panosunu görmekteyiz. Bu resimde 1. numaralı radyatör sıcaklık ayar düğmesini 30 Dereceye düşürdüğümüzde kombimiz yaz modunda olmaktadir.

Oda termostatı kullanan kullanıcılar ise oda termostatını tatil moduna alabilir veya oda termostatını kapatarak kombiyi yaz moduna alabilmektedir.

Demirdöküm Kombi Yaz Konumuna Nasıl Getirilir

Demirdöküm nitromix kombimizi yaz moduna almak için 2 numaralı mode düğmesine bir kere basıp bırakmamız yeterlidir. Kombi Yaz modunda olduğunu ise aşağıdaki resimden anlaya bilirsiniz.

Görüldüğü gibi kombimizin ekranında sıcak su derecesini göstermektedir. Kombimiz bu durumda ise yaz modundadır.

Atromix Kombiyi Yaz Konumuna Nasıl Getirilir

Atromix kombinin 3 numaralı düğmesini kapatarak kombiyi yaz moduna alabilirsiniz.

Kombide Yaz Modu Nedir?

Kombinizde yaz modu kış modu olmak üzere iki ısıtma seçeneği vardır. Bunlardan Yaz modu sadece sıcak su çalışırken Kış modunda ısıtma ve sıcak su çalışmaktadır. Kombiyi yaz moduna havalar ısındığında veya uzun süre evi terk ettiğimizde yaz moduna almaktayız.

Hasan Ali

Web Tasarımı , SEO , SEM Hizmetleri... Özel bir firmada teknisyen olarak çalışmaktayım. Boş vakitlerimde web tasarım, SEO alanlarında kendimi geliştiriyor ve bir çok projeye ortak oluyorum. Aynı zamanda şuanda bulunduğunuz blog sayfasında makaleler yayınlayarak sizlere bilgiler paylaşıyorum.

BU YAZIMIZI OKUDUNUZ MU?

Şofben Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Şofben Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Şofben Alırken Nelere Dikkat Edilmeli Şofben Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? Şofben almadan önce dikkat edilecek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.