Kombi Sızdırmazlık Contası

Kombi montajında gözden kaçırdığımız birçok husus var. Bunlardan birisi ise  kombi montajı yapılırken kombinizin radyatör gidiş ve dönüş hattındaki bağlantılarda kullanılan contalar. Bu çantalar genellikle içi dar ve  plastik contalar kullanılıyor. Bu durum kombinin verimsiz çalışmasına sebebiyet veriyor. Örnek vermek gerekirse aşağıdaki conta tiplerini inceleyiniz.

Tercih Edilmesi Gereken Contalar
Kullanılan Plastik Contanın Durumu

Özellikle en son peteklerin ısınmaması peteklerin altının ısınmaması gibi problemlerin bir sebebi de bağlantılarda sızdırmazlığı sağlamak  için kullanılan contalardan kaynaklanmaktadır. Bu contalar çap farkından dolayı sisteminde devirdaimi yavaşlatıyor.

Daha önce peteklerin ters bağlı olup olmadığını kontrol etmekle ilgili bir makale paylaşmıştık. Eğer bu makalemizi okumadıysanız hemen peteklerin ters bağlı olup olmadığını test etmek için bu makaleyi okuyup peteklerinin  ters bağlı olup olmadığını kontrol etmenizi tavsiye ederiz.

Kombi bağlantısında kullanılan sızdırmazlık sağlayan contalar iç çapı geniş olarak kullanması gerekiyor.Genelde kullanılan contalar plastik olduğundan bu cantalar zaman içinde sıcak ve soğuktan dolayı olduğu yerde eriyerek veya şişerek  suyun devirdaim  yolunu kapatarak peteklerin ısınmasını engelliyor ve devirdaimi yavaşlatıyor.  Bunun sonucunda en uzak petekler veya Peteklerin altında ısınmama gibi problemler olabiliyor.

Bu sorunu tespit etmek için şu şekilde bir uygulama yapılabilir. Kombinizi Yüksek derecede açıp kombinizin derece yükselmesini izleyebilirsiniz.  Eğer kombinizin derece artışı hızlı bir şekilde olursa bu durum tesisatın rahat devirdaim yapmadığını gösteriyor. Yapmanız gereken yetkili servisinizden teknik destek alarak size yardımcı olmasını sağlamak.

Kombi contaları ile ilgili hazırlamış olduğumuz videoyu izlemediyseniz aşağıdan bu videoyu izleyebilirsiniz.

Diğer Makalelerimizi Okumayı Unutmayın!

Sizde kombinizde karşılaştığınız proplemleri veya çözüm önerilerini bizimle yorum olarak aşağıdan paylaşabilirsiniz.


Hasan Ali

Hasan Ali
Web Tasarımı , SEO , SEM Hizmetleri... Özel bir firmada teknisyen olarak çalışmaktayım. Boş vakitlerimde web tasarım, SEO alanlarında kendimi geliştiriyor ve bir çok projeye ortak oluyorum. Aynı zamanda şuanda bulunduğunuz blog sayfasında makaleler yayınlayarak sizlere bilgiler paylaşıyorum.

BU YAZIMIZI OKUDUNUZ MU?

Doğalgaz Nedir?

Doğal gaz metan, etan, propan gibi hafif moleküler ağırlıklı hidrokarbonlardan oluşan renksiz, kokusuz ve havadan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir