Basınç Düşürücü
Basınç Düşürücü

Su Basınç Düşürücü Ne İşe Yarar?

Su Basınç Düşürücü Nedir?

Su basınç düşürücüden önce basınç kelimesini inceleyelim, Basınç; Herhangi bir güçün yüzeye yaptığı yada karşılaştığı yüzeye uyguladığı kuvvettir. Konumuz ile alakalı olarak sıvılarda basınç bulunduğu kabın dibine ve yanlarına uyguladığı ve yükseklikle artan kuvvettir.

Basınç = kuvvet / yüzey alanı olarak en basit hesabıdır.

Su basınç düşürücü ise kullandığımız şebeke suyunun basıncını düşürmek için üretilmiş farklı marka model ve ebatlarda olan parçadır.

basınç düşürücü

Dairelerde su basıncı 4 Bar olmalıdır. 6 bar ve üzeri basınçlarda tesisatda sorunlar oluşmaktadır.

Su basınç düşürücü her daire iş yeri girişinde su giriş vanasının yanına takılmalıdır. Su basınç düşürücü gelen şebeke suyunun basıncını ideal basınca ayarlayarak daire içindeki su ile çalışan tüm cihazları, su tesisatını ve kısacası evinizin su basma gibi sorunları ortadan kaldırmaktadır.

Su basınç düşürücü montajı daire su giriş vana veya saatlerinin yanına yapılmaktadır. Su basınç düşürücü montajını tesisatçınıza yaptırabilirsiniz.

Su basıçn düşürücünün avantajları

 • Tesisattaki su kaçaklarını önler.
 • Tesisattaki boru patlamalarını önler,
 • Çamaşır Makinesi borularının patlamasını Önler
 • Bulaşık makinesi borularının patlamasını önler
 • Kombinin borularının patlamasını önler
 • Termosifonun delinmesini su akıtmasını önler
 • Su faturası düşük gelir Tasarruf sağlar

Su basınç düşürücülerin basıncını istesiğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Su basınç düşürücü üzerinde bulunan alyan vidayı gevşeterek su basıncını düşürebilir, alyan vidayı sıkarak su basıncını yükseltebilirsiniz. Tavsiyemiz fabrikasyon ayarla olmasıdır. Eğer su basınç düşürücünüze ayar yapacaksanız muhakkak tesisatta basınç ölçer manometre takarak basınç ayarı yapınız.

Basınç düşürücü olmayan yerlerde sık rastlanan arızalar

 • Su bataryaları sürekli su damlatır veya su sızdırır
 • Musluklardan ses gelir
 • Su faturaları yüksek gelir
 • Evde zaman zaman su kaçakları oluşur veya evi su basar

Basınç düşürücü fiyatları 50 TL’den başlayıp model ve markaya göre fiyat farklılıkları olmaktadır. Tavsiye ettiğimiz basınç düşürücüler ECA markadır. Aynı zamanda manometreli modelleri tercih ederseniz su basıncını görme imkanınızda olur.

Su Basıncı Fazla olduğu nasıl anlaşılır?

Kullandığınız bataryadan çok hızlı ve bol su akar, Bataryayı musluğu açıp kapatırken musluk kafası sallanır. Özellikle mutfaktaki musluk bataryalarında daha net gözlemlenir. Sürekli muslukların su damlatması gibi sorunlar yaşıyorsanız su basıncınız yüksektir. Su basıncını bir tesisatçıya ölçtürüp 4 bar üzerinde ise basınç düşürücü takılmalıdır.

Eğer evde termosifon gibi su ısıtıcı kullanıyorsanız daha uzun ömürlü termosifon makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

Debi ile Su Basınç Farkı

Debi dakikata akan su miktarıdır. Birimi litredir. Basınç Kuvvettir. Eğer debi fazla ise tesisat girişindeki vana kısılarak debi düşürülür.

! Vana kısarak basınç düşmeş, Basıncı düşürmek için muhakkak basınç düşürücü takılmalıdır.

Karşılaştığınız sorunları yorum yazarak bize iletebilirsiniz. Yorumlarınızı en kısa sürede cevaplıyor ve sorunlarınızı çözmek için sizlere yardımcı oluyoruz.

Hasan Ali

Web Tasarımı , SEO , SEM Hizmetleri... Özel bir firmada teknisyen olarak çalışmaktayım. Boş vakitlerimde web tasarım, SEO alanlarında kendimi geliştiriyor ve bir çok projeye ortak oluyorum. Aynı zamanda şuanda bulunduğunuz blog sayfasında makaleler yayınlayarak sizlere bilgiler paylaşıyorum.

BU YAZIMIZI OKUDUNUZ MU?

Oda Termostatı Nedir

Oda Termostatı Nedir? Oda termostatı kelimesini hemen herkes sıklıkla duymaktadır, özellikle de kombili daireler için …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.