Termostatik Vana İle Tasarruf ?

Termostatik vana ile tasarruf; oda sıcaklığına göre radyatör vanasını otomatik açıp kapatan mekanik sistem.

Termostatik Vana Nedir?

Termostatik Vana Çalışma Prensibi

Termostatik vana çalışma prensibi; İstenilen oda sıcaklığı termostat üzerindeki skala yardımıyla ayarlanır, oda sıcaklığı ayarlanan değere gelince termostat vana üzerindeki pimi yavaş yavaş (oransal) iterek su akışını kısar ve vanayı kapatarak radyatörün gereksiz yere ısı yaymasını önler.

Termostatik Vana Ne İşe Yarar

Merkezi ısıma sistemlerinde ve diğer ısıtma sistemlerinde kombi, kat kaloriferi vb. sistemlerde oda sıcaklığı konforunu sağlamak için kullanılır. Termostatik vana üzerinde bulunan kademe ayarlarından oda konfor ısısını belirleyebilirsiniz.

Isıtma sistemlerinde radyatörlere gelen sıcaklığı oda sıcaklığı ihtiyacına göre ayarlayarak tasarruf ve konfor sağlıyor.

Her Radyatöre (peteğe) termostatik vana takılır mı?

Termostatik vana merkezi ısıtma sistemlerinde her radyatöre takılmalıdır. Merkezi ısıtma sistemlerinde genel olarak sıcaklık yüksek olduğundan siz termostatik vana üzerinden vana ayarını ihtiyaca göre 2 veya 3 kademede kullanarak ideal oda sıcaklığı ile hem komfor hem tasarruf sağlayabilirsiniz.

Kombi ve fazla peteği olmayan evlerde termostatik vana takılması pek tavsiye edilmez. Ama düblex gibi büyük dairelerde güneş güneş alan odalara termostatik vana takılabilir. Bu durumda güneş enerjisi ile ısınan odadaki peteği termostatik vana kısarak güneş almayan yada diğer odalara göre daha az sıcak olan odaya kombiden gelen sıcak suyu iletecektir. Bu durumda odalarınız eşit ısınmış olacaktır.

Kombili sistemlerde termostatik vana her peteğe takılmasına gerek yoktur. Mühendisinize danışarak hangi peteklere takılması gerektiği hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Yaşlılar genelde petek vanalarını kapatırlar bu durumun çözümü içinde radyatör vanaları termostatik vanalar ile değiştirilip kullanılan odanın daha konforlu ısınması için diğer odalardaki termostat vanalar 2. kademede ayarlanıp kullanılabilir.

Tasaruf Nasıl Sağlarım?

Termostatik vana ile tasarruf sağlayabilmek için kombi derecesinin 45 ve üzerinde olmalı tavsiyemiz 55 derece.Güneş alan odalarda termostatik vana 3. kademede diğer soğuk olan odalarda 4. kademe tavsiye edilir.

Aynı zamanda oda termostat ile tasarruf sağlayabilirsiniz.

Termostatik vana Fiyatları

Birçok model ve marka termostatik vanalar mevcut. Demirdöküm, ECA,Danfoss vb bir çok marka termostatik vanalar vardır. Termostatik vana fiyatları 35 – 120 TL arasında fiyat değişikliği göstermektedir.

https://www.cimri.com/en-ucuz-termostatik-vana

Termostatik Vana Kademe ve Dereceleri

1. Kademe
12 – 14 0 C
2. Kademe16 – 18 0 C
3. Kademe20 – 22 0 C
4. Kademe24 – 26 0 C
5. Kademe28 – 30 0 C

Termostatik vanalar ile aklınıza takılan soruları yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Aynı zamanda eğer termostatik vana kullanıyorsanız tecrübelerinizi bizimle paylaşmanızdan onur duyarız. Gönderdiğiniz Yorumunuzu titizlikle inceleyip en kısa sürede cevap veriyoruz.

Web sitemizde bir çok makalemiz var sizler için aşağıdaki bir kaç örnek makaleyi hazırladık. Bu makalelerimizi okumanızı tavsiye ederiz.

Hasan Ali

Web Tasarımı , SEO , SEM Hizmetleri... Özel bir firmada teknisyen olarak çalışmaktayım. Boş vakitlerimde web tasarım, SEO alanlarında kendimi geliştiriyor ve bir çok projeye ortak oluyorum. Aynı zamanda şuanda bulunduğunuz blog sayfasında makaleler yayınlayarak sizlere bilgiler paylaşıyorum.

BU YAZIMIZI OKUDUNUZ MU?

Oda Termostatı Nedir

Oda Termostatı Nedir? Oda termostatı kelimesini hemen herkes sıklıkla duymaktadır, özellikle de kombili daireler için …

6 YORUMLAR

  1. İyi akşamlar general ht220s kablosuz termostat kullanıyorum komşumdan görüp aldım 25 derecede benim evim buz gibi 24 derecede komşumun evi çok sıcak . Birde ben termostatın derecesini 25 ayarlıyorum 24.5 e düşünce ateşleme yapmaya başlıyor ne yapmalıyım

    • Başka bir dereceye bakın kaç derece gösteriyor. Eğer oda termostatından farklı gösteriyor ise oda termıstatına kalibrasyon ayarı yapabilirsiniz. Kullanma klavuzunda yazıyırdu yanlış hatırlamıyorsam.

  2. İyi günler sizlerden öneri bekliyorum oda termostat mi yoksa termostatik vana mi daha iyi olur

  3. Merhaba benim evimde yoğuşmalı kombi var. Petek sayısıda 5 tabe. 2adette havlupan var. Petegim biri kullanilmayan oda hic acmiyoruz. Ve mutfaktaki havlupan hic açılmıyor. Diger petekler ve 1adet banyodaki havlupan calisiyor. 3 adet petekte de termostatik vana var. Kombiyi 40 derecede tutup ayarı vanalarla yapiyoruz. Odanin birinde vana sürekli 5te. Salonda 2adet petek var birinde vana var digerinde yok. Vana olani icerinin sicakligina göre genelde 2yada 3 indiriyoruz. Ve yatak odasida genelde 1de. 2. Katta oturuyorum. Bu sekilde kullanimla faturam 306 geldi. Yüksek oldugunu kullanimda bi hata yapiyor olabileceginizi düşünüyorum. Bi üst katında ayni şekilde faturasi 193 geldi. Ancak kombilerinin derecesini kacta kullaniyorlar bilmiyorum. Bu durumda tavsiyeniz nedir

    • Öncelikle gaz kaçağı olup olmadığını kontrol ettirmelisiniz. Kombi bakımı yapılmış olmalı. Bunun yanında tüm termostatik vanalar açık olmasını az kullandıpınız odayı 3. ayarda tutabilirsiniz. ve eğer kombiyi sürekli 40 derecete açık bırakıyorsanız kesinlikle oda termostatı tavsiye ederim. Bunun yanında giriş kat ve alt katınız boş ise ısı kaybınızdan dolayı ara kata göre faturanız biraz yüksek gelmesi normaldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.