(Bosch) Oda Termostatı Nedir Nasıl Kullanılır

Oda Termostatı Nedir, Nasıl Kullanılır?

Kış aylarında tasarruflu ve ideal ısınma yöntemlerine olan yönelim, otomatik kontrol cihazlarından faydalanmayı gerekli kılmaktadır. Özellikle doğal gaz kullanılan evlerde ısının ideal seviyede tutulması ve tasarruf sağlaması için oda termostatı veya radyatöre bağlı termostatik vanalar kullanılmaktadır. Vana üzerinde yer alan numaralar radyatördeki ısıyı belli bir seviyede ayarlayıp sabitlemeyi sağlar. Ancak oda termostatı, kullandığı sensörler sayesinde bu işi otomatik şekilde yapmaktadır. Her iki sistem birlikte kullanılabileceği gibi tercihe bağlı olarak yalnızca biri de kullanılabilir.

Oda Termostatı Nedir?

Oda termostatı, bulunduğu oda içerisindeki sıcaklığı belli bir seviyeye ulaştırdıktan sonra istenen düzeyde kalmasını sağlayan bir ısı kontrol cihazıdır. Kombi vb. cihazlara bağlanır ve bunlarla sürekli iletişim halinde olarak cihazın çalışmasını kontrol eder. Çalışma ve kullanım şekilleri itibariyle pek çok çeşidi bulunmaktadır. Bu sebeple her oda termostatı her kombiyle uyumlu çalışmaz. Termostatların kullanımı büyük bir konfor ve rahatlık sağlamanın yanında oda sıcaklık ölçümleri yaparak kombinin yanmasının da önüne geçmektedir. Termostat sayesinde özellikle hava sıcaklığının arttığı zamanlarda bulunulan odadaki sıcaklık da artacağı için kombinin gereksiz çalışmasının önüne geçilebilmektedir. Gerek tasarruf gerekse konfor açısından oldukça faydalı olan bu cihazlar, tesisat uzmanları tarafından da tavsiye edilmektedir.

Oda Termostatı Çeşitleri Nelerdir?

Oda Termstatı

Oda termostatları, on/off, modülasyonlu, mekanik ve dijital olmak üzere dört ana grupta ele alınmaktadır. On/off oda termostatı, kombilerin ısıtma tesisatına giden suyu kontrol etmek amacıyla kullanılmaktadır. Modülasyonlu oda termostatı, on/off oda termostatıyla aynı işi üstlenirken aynı zamanda kombiyi yazlık-kışlık moduna geçirebilir, kullanılan suyun sıcaklığını termostat üzerinden kontrol edebilir. Mekanik ve dijital termostatlar daha ön planda olmalarının yanında dijital termostatlar, mekanik termostatlara göre daha çok tercih edilmektedir. Dijital olanların, mekanik olanlara göre daha hassas ölçüm yapmaları, daha çok tercih edilmesindeki başlıca etkendir. Dijital termostatlar da kendi içinde kablolu ve kablosuz olarak ikiye ayrılmaktadır. Buradaki ayrım, kombi ile arasındaki bağlantının kabloyla sağlanıp sağlanmadığına göre yapılır. Kablolu oda termostatında, kombi ile termostat arasında kablo bulunacağından cihazın başka bir odaya taşınması pek mümkün değildir. Kablosuz olanlarda ise alıcı ve verici şeklinde kullanılan iki ünite, kombi ve termostat üzerine yerleştirilir ve iletişim bu şekilde sağlanır. Bu termostatlarda özellikle Wi-Fi, Bluetooth, ZigBee veya radyo frekansı gibi iletişim sistemleri kullanılır. Bu açıdan bakıldığında kablosuz olanlar daha büyük kolaylık sağlayacaktır.

Oda Termostatları Nasıl Kullanılır?

Kullanımı oldukça kolaydır. Eğer cihaz haftalık program özelliğine sahipse evdeki ısı değerleri önceden belirlenebilmektedir. Ayrıca ayarlanan programa göre cihazda istenildiği gibi açma/kapama yapılabilir. Bunların yanında kişinin evde, uykuda veya dışarıda olma durumuna göre de önceden ayarlamalar yapılabilmektedir. Oda termostatı kullanılan bir kombide istenilen oda sıcaklığını elde etmek için izlenecek yol ise şöyledir: Öncelikle istenilen ortam sıcaklığını elde etmek amacıyla termostat üzerinde size en uygun sıcaklığa ayarlanmalıdır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken husus; istenilen oda sıcaklığını elde etmek için su sıcaklığını kontrol etmek yerine termostattaki hava sıcaklığı kontrol edilmelidir. Değişen dış hava koşullarına göre ekstradan bir değişim yapmaya gerek yoktur. Yalnız bazı termostatlar 1ºC, bazıları ise 0.5ºC hassasiyete sahiptir. Bu farklılık gözden kaçmamalı, markadan markaya değişiklik gösterdiği bilinmelidir.

Oda Termostatı Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Oda termostatı seçimi oldukça önemlidir. Bu seçimi yapmadan önce kullanılan kombi veya kazanın marka modeli bilinmeli, ona uyumlu bir termostat tercih edilmelidir. Gerek tasarımlarının dekoratifliği gerekse kullanımındaki kolaylık gibi özellikleriyle ısınma problemine çevreci çözümler getiren Bosch Termoteknoloji, oda kumandası konusunda da yetkin bir markadır. Ortamın sıcaklığını kontrol etmek için tercih edeceğiniz Bosch Termoteknoloji oda termostatı %20’ye varan yakıt tasarrufu sağlar. Bosch Termoteknoloji oda kumandası çok kısa sürede kendisine verilen parayı amorti ederken aktif kullanım süresi boyunca yakıtta tasarruf sağlamaya devam eder…

Hasan Ali

Web Tasarımı , SEO , SEM Hizmetleri... Özel bir firmada teknisyen olarak çalışmaktayım. Boş vakitlerimde web tasarım, SEO alanlarında kendimi geliştiriyor ve bir çok projeye ortak oluyorum. Aynı zamanda şuanda bulunduğunuz blog sayfasında makaleler yayınlayarak sizlere bilgiler paylaşıyorum.

BU YAZIMIZI OKUDUNUZ MU?

Taksitle Ev Nasıl Alınır? Faizsiz ve Peşinatsız Konut Sahibi Olmak

Konut sahibi olmak isteyen kişiler, bazı zamanlar biriktirdikleri bütçe ile peşinat ödemesi yapma olanağına sahip …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.