Doğalgaz Nedir?

Doğal gaz metan, etan, propan gibi hafif moleküler ağırlıklı hidrokarbonlardan oluşan renksiz, kokusuz ve havadan hafif bir gazdır.

En önemli özelliği temiz bir yakıt olması ve çevreyi kirletmemesidir. Gaz halinde olması nedeniyle hava ile daha iyi bir karışım oluşturarak kolay yanar, tam yandığında mavi bir alev oluşturur.

Doğalgaz Nedir
Doğalgaz Nedir

Doğal Gaz; verimli , temiz ve teknik kurallara göre gerekli emniyet tedbirleri alınarak kullanıldığında diğer tüm yakıtlara göre daha güvenli bir yakıttır.

Gaz halinde olması nedeniyle daha hassas kontrol edilebilme imkanı bulunmaktadır. Ucuzluk sıralamasında yıllardır en ucuz yakıtlardan biridir.

Doğal gazın başlıca özellikleri şunlardır:

  • Renksizdir,
  • Kokusuzdur,
  • Zehirsizdir,
  • Havadan hafiftir.

Kokusuz olması nedeniyle sızıntısı fark edilemeyeceğinden, özel olarak kokulandırılmıştır.

Havadan hafif olması nedeniyle yükseldiğinden LPG’ye göre bir avantaj teşkil etmektedir.

Doğalgaz Zehirleyici midir?

Doğalgaz CO (Karbonmonoksit)içermediğinden zehirleyici değildir. Bir kaçak olduğunda havadan hafif olduğundan odanın üst kısmında birikir. Çok yoğun bir kaçakta ortamdaki oksijen azalacağından boğulma meydana gelir bu nedenle doğalgaz bulunan mekanlarda havalandırma zorunludur.

Zehirlenmeler doğalgaz ve diğer tüm yakıtların yakılmasın sonucu ortaya çıkan  baca gazındaki CO (Karbonmonoksit)’den kaynaklanmaktadır. Bu baca gazları yaşam alanlarına sızar ise zehirlenmelere hatta ölümlere sebep olabilir. Aşağıda CO (Karbonmonoksit) gazı ile ilgili konsantrasyon değerleri ve verebileceği zehirlenmelere değinilmiştir.

%0,01 (100 ppm) konsantrasyonda uzun sürede baş ağrısı yapar.

%0,05 (500 ppm)de şiddetli baş ağrıları, baş dönmesi, baygınlık olur.

%0,2 (2000ppm)de derin bir şuursuzluk,nabız ve solunum zayıflaması sonucunda ölüm gelir.

Kronik Zehirlenme:  Düşük konsantrasyonlarda uzun süreli aylar veya yıllarca etkilenme sonucunda yorgunluk, baş ağrıları, mizaç değişikliği, uyku bozuklukları, kalp ve mide bozuklukları hafıza bozukluğu görülür.

Hasan Ali

Web Tasarımı , SEO , SEM Hizmetleri... Özel bir firmada teknisyen olarak çalışmaktayım. Boş vakitlerimde web tasarım, SEO alanlarında kendimi geliştiriyor ve bir çok projeye ortak oluyorum. Aynı zamanda şuanda bulunduğunuz blog sayfasında makaleler yayınlayarak sizlere bilgiler paylaşıyorum.

BU YAZIMIZI OKUDUNUZ MU?

Modülasyonlu Oda Termostatları Hakkında

Bugün modülasyonlu oda termostatları hakkında bilgileri sizlerle paylaşacağız. Modülasyonlu Oda Termostatlarının Çalışma Mantığı? Modülasyonlu Oda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.