Kış Aylarında İyi Isınmayan PeteklereTemizlik Şart

Bu gün bir çoğumuz evlerimizde peteklerle ısınma ihtiyacımızı gidermekteyiz ve bir çoğumuz peteklerimizden tam randıman almak için bilgi arayışı içindeyiz. Isınma sistemlerinde petek seçiminin önemi olduğu kadar; peteğin bakımı ve temizliği de bir o kadar önemlidir. Peteklerden %100 oranında randıman sağlamak, harcanan aynı miktar yakıtla, daha çok ısınmak anlamına gelir. Burada da peteğin bakımı ve temizliğinde dikkat edilmesi gereken hususlar göz önünde bulundurulmalıdır. Çünkü zamanında yapılmayan bakım ve temizlik peteklerde %20’lere varan kayıplarla neticelenmektedir.

Peteğin Bakımı ve Temizliği

Eski usul diye adlandırdığımız yöntemlerle, petekler yerinden sökülüp, tarzikli suya maruz bırakılarak içleri yıkanır ve bu şekilde petek temizliği yapıldığı zannedilirdi. Görüntüde ne kadar temizlendiği zannedilse de bu yöntem; temizlik ve bakımdan çok peteklerin performansını düşürür ve harcanan yakıttan alınması gereken ısı miktarını azaltır. Gelişen teknoloji ve yapılan araştırmalar bunun daha farklı şekillerde yapılarak, tam randıman alınabilirliğini kanıtlamıştır. Günümüzde kalorifer peteklerinin içlerindeki malzemeye uygun kimyasallar üretilerek, belirli makineler aracılığı ile temizlik ve bakımları yapılmaktadır. Yapılan bu bakım ve temizlik işlemleri sonrasında, peteklerden aynı yakıtla daha çok ısı alındığı tespit edilmiştir. Bunu daha iyi açıklamak adına peteklerde su ile yapılan bakım ve temizliğin neden etkisiz olduğunu, hatta neden performansı düşürdüğüne kısaca değinelim.

Petek içerisine bulunan su, zamana bağlı olarak ısı ve bulunduğu ortamın etkisiyle özelliğini kaybedip başka formlara geçer. Bu su, zamanla bulunduğu ortamdaki paslanma kireç ve ısının etkisiyle balçıklaşır. Balçıklaşan su haliyle performansa etki eder. Yani ortama ekleyeceğiniz su kireç ve paslanma sorununu çözmeden, pek bir şey ifade etmeyecek, aksine yeni eklenen suyun yapısında bulunan oksijen ve kireç, bu sürecin daha da hızlanmasına neden olacaktır. Bu da peteklerinizde %15-%20 gibi oranları bulan ısı kayıplarına yol açacaktır. Bu yüzden petek temizliğinde su ile temizlikten çok, bu kimyasallar ile temizleme ve bakımının yapılmasına özen gösterilmelidir. Bu yöntemle yapacağınız veya yaptıracağınız bakım peteklerinizden tam performans almanıza ve faturalarınızda artık yüksek rakamlar görmemenize vesile olacaktır.

Peteklerinizi temizlediniz ve bu temizliğin uzun süre temiz kalması için kombi radyatör koruyucular peteklere ilave edilmelidir. Kombi radyatör koruyucuları inceleyiniz.

Peteklerinizin temizliğini yaptınız ve hala ısınmadan memnun değil misiniz?

Hasan Ali

Web Tasarımı , SEO , SEM Hizmetleri... Özel bir firmada teknisyen olarak çalışmaktayım. Boş vakitlerimde web tasarım, SEO alanlarında kendimi geliştiriyor ve bir çok projeye ortak oluyorum. Aynı zamanda şuanda bulunduğunuz blog sayfasında makaleler yayınlayarak sizlere bilgiler paylaşıyorum.

BU YAZIMIZI OKUDUNUZ MU?

Oda Termostatı Nedir

Oda Termostatı Nedir? Oda termostatı kelimesini hemen herkes sıklıkla duymaktadır, özellikle de kombili daireler için …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.