Duyarlı (responsive) Tasarım Nedir?

Ülkemizde en çok kullanılan arama motoru açık ara farkla Google’dır. İşte bu sebeple sitelerin tasarımında Google kurallarına riayet etmek son derece önemlidir. Peki sitenizin Google kurallarına ne kadar uyduğunu sizler de merak ediyor musunuz? Eğer cevabınız evet ise bu durumda kontrol etmeniz gereken birçok veri bulunduğunu sizlere ifade etmek isteriz.

Siteyi Gözden Geçirin

Artık hemen hemen herkesin cebinde bir akıllı telefon bulunması nedeniyle mobil uyumlu internet sitesi tasarlamak adeta mecburi bir hal almıştır. İşte web sitelerinin telefon ya da tablet cihazlarla uyumlu bir şekilde görüntülenmeleri için yapılan tasarımlara duyarlı ya da diğer adıyla responsive tasarım adı verilmektedir. Bu sayede hangi cihazdan girerseniz girin web sitesi telefonunuzun ekranına tam olarak sığacaktır. Aynı boyutta görseller küçülecek ve menüler de değişecektir. Kısacası web sitesini kullanmak çok daha kolay olacaktır.

SEO İçin Duyarlı Tasarımın Önemi

İnternet kullanıcıları aradıkları bilgilere çok kısa süre içerisinde kolay yoldan ulaşmak istemektedirler. Bu kapsamda bir siteye girdiklerinde yüklenme hızı, mobil uyum, içeriğin doygunluğu gibi birçok hususa göre kendi değerlendirmelerini yapacaklardır. Eğer aradıkları kriterler sitede yoksa o sayfadan direkt olarak ayrılacaklarını söyleyebiliriz. İşte bu da SEO anlamında sizler için son derece sorunlu olacaktır. Böylesi bir problemle karşılaşmamak adına yapmanız gerekense sitenizi duyarlı tasarım ile modifiye etmek olacaktır.

Yapılabilecekler

Duyarlı ya da responsive tasarım kapsamında yapabileceğiniz birçok husus bulunmaktadır. Bu bağlamda görsel düzenlemeleri, menü tasarımı, yazıların büyüklüğü gibi birçok hususu özel olarak tasarlamanız gerekmektedir. Eğer bu konuda yeteri kadar deneyime sahip değilseniz bu durumda profesyonel destek almanızı kesinlikle tavsiye ederiz.

Dünya genelinde internet üzerinden yapılan aramaların %75’inin mobil cihazlar üzerinden yapıldığını da sizlere hatırlatmak isteriz. Bu sebeple her geçen gün daha da çok büyüyen mobil cihazlar sektörünün karşısında direnmek yerine uyum sağlamak en mantıklısı olacaktır. Bunun için yapılması gereken ise mobil uyumlu site tasarımı yapmak olacaktır. Bunu yaparken de tüm işletim sistemleri ve telefon markalarını da kapsayacak bir şekilde yapmanız en isabetlisi olacaktır.

Hasan Ali

Web Tasarımı , SEO , SEM Hizmetleri... Özel bir firmada teknisyen olarak çalışmaktayım. Boş vakitlerimde web tasarım, SEO alanlarında kendimi geliştiriyor ve bir çok projeye ortak oluyorum. Aynı zamanda şuanda bulunduğunuz blog sayfasında makaleler yayınlayarak sizlere bilgiler paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.