Çocuklara Eğlenceli Aktiviteler

ÇOCUKLARA EĞLENCELİ AKTİVİTELER

Koronavirüs nedeniyle hepimiz evlerimize kapandık bu olaydan en çok şikayetçi olan çocuklarımıza bir nebze olsun eğlenceli şeyler bularak dizginleştirmek istememiz çok normal ama akıllara bir şey gelemeyebiliyor farklı oyunlar türeterek onları eğlendirerek can sıkıntılarını yok etmeyi isteyen aile bireyleri için 13 adet aktivite ile en azından birkaç gün de olsa sıkılmamalarını sağlamak temel amacımızdır. İşte çocuklar için birbirinden eğlenceli aktiviteler.

RENK BULMA :

Bir renk söyleyin ve bir dakikada o rengi bulmaya çalışsın. Böylelikle renkleri öğrenmiş ve pekiştirmiş olur. Öğrenirken eğlenmeli ki aklında kalıcı olmalı.

KÖPÜK BOYAMA :

Tepsi borcamınızı yarısını geçmeyecek kadar sabunlu su ile doldurun. Çocuğunuza sulu boya ile köpüren sabunları boyatın. Galiba annelerin pek hoşuna gitmeyecek bir oyun oldu. Ama çocuklarınız bu oyunu severek oynayacaktır.

VİDEO ÇEKMEK :

Günümüz teknolojilerinden biraz faydalanmaya ne dersiniz ? Çocuğunuza bir görev verin örneğin haber spikerliği, taklit yapma vb. bu görevi yaparken videoya alın bu oyunla beraber emin olun öz güveni artacaktır. Hem eğlenirken hem öğrenelim.

Niloya Çizgi Filmi İndir

SICAK-SOĞUK :

Eski bir oyun olan sıcak soğukta kemer saklanır bulununca o kemerle odadan kaçamayanlar dövülürdü yalnız biz böyle oynamayacağız tabi ki şiddete karşıyız. Herhangi bir eşyanızı saklayın ve ondan sakladığınız şeyin adını söylemeden kopyalar verin ve o aranırken eşyaya yaklaştığında sıcak-soğuk diyerek direktifler verin .Oyun sonunda küçük hediyeler ile oyunun daha uzun süre oynanması sağlanabilir.

MAÇ :

Geniş bir tahtanın üzerine kale ve oyuncular şeklinde çiviler çakın böylelikle halı sahamızı oluşturmuş olacaksınız. Üzerine bir madeni para atın işaret parmaklarınızla karşı takıma gol atmaya çalışın evet eğlenceli bir oyun oldu.

KUKLA:

Kullanmadığınız beyaz bir çoraba kaş göz çizerek onu komik hale getirin ve onu elinize takarak konuşturun çocuğunuz buna bayılacaktır.

FASULYE YEŞERTME :

Okullarda sıkça yapılan fasulye yeşertme evde de yapılabilir bir ürünün gelişmesi büyümesi onu sevindirecektir.

MEYVELER :

Sevdiği meyvelerin kabuğunu soyarak küp küp doğrayın. Meyveleri tadarak onları tanımasına izin verin meyve sevmeyen çocuklara oyunla sevdirebilmek amacı gütmedik değil.

KIZMA BİRADER :

Evinizde A4 kağıdına kolayca çizilebilecek kızma birader oyununu denemenizi tavsiye ederim. Tabi ki bildiğimiz kızma birader oyununa ilaveler yapacağız mesela ; oyunu aynısı gibi çizeceğiz fakat bazı kutucuklara ceza yazacağız eğer hamlesi ceza ya denk gelirse önceden hazırladığımız ceza kartlarına yönlendireceksiniz ceza kartlarında ise matematiksel işlemler bulunacaktır bunları yaparak hamleyi geçmesini sağlayacaksınız.

TAKVİM :

Çocuğunuzla eğlenceli bir takvim yapmaya hazır olun. Çocuğunuza takvim yaptırarak onunda kendine ait bir takvimi olsun.Daha renkli olması için her aya bir stickers yapıştırabilir.

İNGİLİZCE:

Hayvan sesleri dinleterek basit İngilizce kelimeler öğretebilirsiniz.

KELİME HAZİNESİ :

Herhangi bir kelime söyleyin ve bu kelimenin son harfiyle yeni kelime türemesine zaman tanıyın böylelikle eğlenerek kelime dağarcığı gelişecektir.

BULMACA :

Evde kolayca hazırlayabileceğiniz bir bulmaca defteri oluşturun. Okulda öğrendikleri derslerden temel kavramlar barındırırsa daha iyi olacaktır. Bilgileri tazelemek onun yararına olacaktır.

Eskiden evlerimizde bilgisayar, internet , tablet vs yokken oynadığımız oyunlardan da aklınıza gelenlerden öğretip oynayabilirsiniz. örneğin ; adam asmaca,dokuz taş,cüz beş taş,körebe,isim şehir vb. Örnekleri siz çoğaltabilirsiniz ve geçmişten süregelen oyunlarımızı geleceğe aktararak devamlılığını sağlamak güzel bir davranış olacaktır. amacımız ‘Geçmişi Gelecek Kılmak’ Hep beraber oynayarak eğlenirsiniz. Ne de olsa çocuklarımız mutluysa bizlerde mutluyuz.

Sizlerde oynadığınız oyunları bizlere yorum olarak yazabilirsiniz.

Rabia

RABİA Tıbbi Sekreterlik ve Dökümantasyonluk okumaktadır. Boş zamanlarının çoğunu çeşitli yazılar yazarak, geçirmektedir. Kendisini‘ YAZI YAZARKEN BAŞKA DÜNYAYA IŞINLANIYORUM ‘ sözleriyle ifade etmektedir. En büyük hayali yazar olmaktır.

BU YAZIMIZI OKUDUNUZ MU?

Tamir Edilen Elektronik Ürünlerin Garantisi

Tamir Edilen Elektronik Ürünlerin Garantisi Ülkemizde kanunlar gereğince satılan her türlü elektronik eşyanın en az …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.