Ortalama Eletronik Aletlerin Garanti Süresi

Ortalama Elektronik Alet Garanti Süresi

Elektronik aletler son derece hassas ürünler olup kullanımları belli bir özen gerektirmektedir. Elektronik aletlerin belirli bir garanti süreleri var tabi ancak kullanım ömürlerini uzatmak da kullanıcının elinde olan bir durumdur. Elektronik aletleri garanti sürelerinden daha uzun ve sorunsuz olarak kullanabilmek için öncelikle bildiğiniz ve dayanıklılığına güvendiğiniz markalara yatırım yapmak akıllıca olacaktır. Elektronik aletler hassas ürünler oldukları için iç mekanizmasında kullanılan her bir parça ve bu parçaların birbiriyle uyum içinde çalışacak mekanizmasını bir araya doğru şekilde getirmek ve kaliteli ürünler kullanmak çok önemli. Ancak çoğu zaman kaliteli markalar bütçeleri zorladığı için tüketici daha ekonomik olan ancak dayanıklılığından çok da emin olamadığı markalara yönelebiliyor. Bu durumda sizi koruma altına alacak bir konu var, garanti süresi.

Elektronik Ürünlerin Garanti Süreleri Ne Kadardır?

Elektronik ürünlerin garanti süreleri ortalama 2 yıl yani 24 aydır. Bu süre içerisinde satın almış olduğunuz elektronik ürünün başına bir şey gelmesi halinde garanti belgeniz ile birlikte yetkili servise başvurabilirsiniz. Burada dikkat edilecek önemli bir husus mevcut. Eğer elektronik alet kullanıcı hatasından kaynaklı olarak bozulduysa garanti kapsamında değerlendirilmez ve ürününüzün garanti süresi henüz dolmamış olsa dahi servis tarafından ücretsiz bir şekilde tamir edilmez.

Bu nedenle ürünü satın aldığınız zaman garanti belgesini ve kullanım kılavuzunu dikkatli bir şekilde okumanızda yarar var. Bu gibi durumlar haricinde elektronik ürününüz 24 ay boyunca servis garantisi dahilinde olacaktır. Pek çok marka her ürünün mevcut garantisi üzerine ekstra garanti paketleri de satmaktadır. Örneğin 24 ay garantili bir TV satın aldınız. Çok cüzi bir miktar daha ödeyerek garanti süresini 48 aya uzatan paketler de satılmaktadır. Eğer ürününüzü uzun yıllar değiştirmeden kullanmayı düşünüyorsanız bu paketler çoğu zaman büyük avantaj sağlamaktadır.

Kurulum Gerektiren Ürünler ve Garantileri Hakkında Bilgi

Bazı elektronik ürünler ‘kurulum gerektiren elektronik ürün’ kapsamına girer. Bu ürünleri mağazadan aldığınız zaman size servisin gelip kurulum yapacağını bildirirler. Ancak internetten alırken daha dikkatli olmak gerekiyor. TV, Buzdolabı, beyaz eşya gibi bazı kurulum gerektiren ürünlerin kutularını servis gelmeden önce açarsanız ürün direk garanti dışı kapsamında kalıyor. Bu nedenle alacak olduğunuz ürünün garantisini korumak adına kurulum gerektirip gerektirmediğini mutlaka bilmeniz gerekmektedir.

Hasan Ali

Web Tasarımı , SEO , SEM Hizmetleri... Özel bir firmada teknisyen olarak çalışmaktayım. Boş vakitlerimde web tasarım, SEO alanlarında kendimi geliştiriyor ve bir çok projeye ortak oluyorum. Aynı zamanda şuanda bulunduğunuz blog sayfasında makaleler yayınlayarak sizlere bilgiler paylaşıyorum.

BU YAZIMIZI OKUDUNUZ MU?

Elektronik Cihazlarda Kullanıcı Deneyimi

Elektronik Cihazlarda Kullanıcı Deneyimi Elektronik cihazlar için söz dizim yapıldığında “bozulma, kolay kullanım ya da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.