Kombi Arızaları ve Çözüm Önerileri

Evde ısıtma ve sıcak su ihtiyacımızı karşılayan kombiler zaman zaman bazı hatalar göstermektedir. Bu hataların başında gaz kesilmesi, su basıncının yetersiz olmazı, elektrik voltajlarının yetersiz olması gibi nedenlerden kaynaklanan hatalar ile karşılaşıyoruz. Bazı hataları servis çağırmadan da kendimiz düzeltebiliriz. Ama bazı hatalar varki ne yapsak düzelmez ve servis çağırmak durumunda kalırız.

Su basıncı hatası nasıl giderilir?

Su basıncı hata kodunu bilmiyorsanız kombinizin kulanma kılavuzunu okuyunuz ve hata kodunu bulunur. Eğer hata kodunuz su basıncı ile ilgiliyse aşağıdaki yöntemler ile su basıncı hatasından kurtulacağız. Buna geçmeden önce bazı kombi modellerindeki su basıncı hata kodlarını sizlerle paylaşalım.

Demirdöküm & Protherm kombilerin bir çoğunda F10 uyarsı su basıncı hatasını gösterir.

Demirdöküm Nitromix Kombilerde F22

Su basıncı normal dairelerde 1.5 BAR olmalıdır. Eğer siz kombinizde su basıncı hatası alıyor iseniz kombinizdeki su basıncı ya yetersiz yada çok fazladır. Kombinizin ekranından , Kombinin ekranında bulunan manometreden su basıncınızı kontrol ediniz. 1.5 Bar’dan düşük bir değer ise kombinizin su doldurma vanasını açarak kombinize 1.5 Bar su ilave edin.

Eğer su basıncınız Fazla ile radyatörlerden hava alınız yada radyatör sizteminde varsa boşaltma vanasıı açarakda sistemdeki fazla suyu boşaltarak 1.5 bar seviyesine düşürmelisiniz.

Gaz kesintisi Hatalarını Gidermek

Gaz kesintisi kombilerde belkide en sık rastlanan arızalardan birisi. Gaz geldikten sonrada arıza devam eder ve kombi devreye girmez kombinin devreye girebilmesi için reset atmanız gereklidir. Bazı kombilerde ekranda reset düğmesine basarak. bazı kombilerin sigortasın kapatıp açarak bazı kombileride açma kapatma düğmesinden açıp kapatarak bu hatadan kurtulabiliriz.

Karşılaştığınız kombi arızalarını yorum yada iletişim bölümünden bizlere bildirirseniz makalemize karşılaştığınız arızalarla ilgili içerikler eklenecektir.

Demirdöküm f28 Hatası Nasıl Giderilir

Demirdöküm nitromix kombi modellerinde bu uyarı ile karşılamlanız durumunda yapmanız gerekenler gaz girişini kontrol etmelisiniz. f28 uyarısı gaz olmadığının belirtisidir. Gaz vanası kombinin yanında ve daire girişinde vardır. İki vananında açık olması gereklidir.

Eğer doğalgaz vanalasınız açıksa ve demirdöküm nitromix kombiniz f28 uyarısı veriyorda doğalgazlı ocağınzı kontrol edin. Kombinizin bakımı yapılmadığından kaynakanan nedenlerden dolayı yada kombinizdeki arızalardan dolayı bu uyarıyı alıyorsunuzdur.

Demirdöküm Nitromix F29 Hatası ve Çözüm Önerileri

F28 hatası ile yakın olsalarda çözüm olarak reset atmalısınız ama sorun düzelip bir müddet sonra tekrarlıyor veya hiç çalışmadan yine F29 hatası veriyorsa yetkili servisinize bilgi verin kombinizin bakım yapılması gerekiyor. Aynı zamanda yoğuşma gider hortumununda tıkalı olduğu durumlarda bu hata kodu gösterebilmektedir.

Kombi Arızaları

Bizler ısınma sistemi için endişelenmeyi veya bu konuda sıkıntı çekmek istemeyiz. İstediğimiz zaman çalışmalarını isteriz ve sürekli bir şekilde sıcak su kullanımına sahip olmak isteriz. Ancak kombimizde bir sıkıntı meydana geldiğinde , evimizde veya işyerimizde bize korkunç acılar yaşatabilir.

Kombi arızalarının büyük çoğunluğu kış aylarında meydana gelmektedir. Yaz aylarında uzun süre kombi kullanılmadığından dolayı , tekrar kombiyi çalıştırmak istediğimizde ısıtma sistemimizde bir esneme meydana gelir ve bu kombi arızalanmasını meydana getirir.

Bazı kombi arızaları profesyonel destek almaksızın halledilebilirken , bazıları ise bize maddi olarak zarar verecek olan profesyonel destek hizmetini istememizi gerektirebilir. Şimdi sizlere kombinizde oluşabilecek garip seslerden su sızmalarına kadar oluşabilecek 10 temel kombi hatalarını belirteceğim.

 •  Isı veya sıcak suyun olmaması
 • diyaframın veya hava çıkıslarının kırılması ,
 • motorlu vana çıkışında arızalanma ,
 • termostat veya su seviyesinin az olmasından dolayı sorunlar yaşanabilir.
 • Sızıntı ve damlama  çeşitli konular su sızıntısına neden olabilir. Asıl önemli olan nerden suyun sızdığıdır.
 • Garip seslerin gelmesi sistemdeki havadan kaynaklanır veya su basıncının çok az olmasından da kaynaklanabilir. Özellikle eski kombilerde garip sesler pompadaki arızalanmadan kaynaklanmaktadır.
 • Işıklarn yanması termokuplun veya termoelektrik çiftinin arızalanmasından kaynaklanır.
 • Basınç azalması su akıntısı en büyük sebebidir.bu yüzden basınc vanasının değiştirilmesi gerekmektedir.
 • Borunun donması konuya hakim bir teknikerin veya mühendisin el atması gerekmektedir.
 • Termostatın bozulması eğer kendi kendine kapanıyorsa veya artık ısıtma konusunda doğru değer vermiyosa verimini yitirmiş demektir
 • Kettle kısmında arıza garip bir ses gelir ve kireçlenmenin olduğunu gösterir.
 • Radyotörler ısınmıyorsa  borular aşınmış demektir ve sıcak su artık serbest bir şekilde akmamaktadır. Kimyasal temizlik ve püskürtme sistemi kullanılmalıdır.
 • Kombinin kendini kapatması düşük su basıncından dolayı vana kendini kapatır ve sistem doğru bir şekilde çalışmaz.

Kombi F75 Hatası ve Çözüm Önerileri

Kombiniz F75 hatası veriyor ise kombinizin pompasında bir problem olduğunu gösteriyor. Çözümü için peteklerin havasını kontrol edin. Peteklerin vanasını açık olup olmadığını kontrol edin, eğer kapalı ise Petek vanalarını açın. Kombinin su basıncını kontrol edin. Kombinin su basıncı 1.5 Bar olması gerekiyor. Kombinizin su basıncı yetersiz ise kombinin su basıncını 1.5 bara ayarlayayım. Eğer bu adımlardan sonda F75 hatası düzenlemiş ise kombinizi bir sefere mahsus reset atın Sorun devam etmesi halinde yetkili servis ile iletişime geçin .

Karşılaştığınız diğer hataları yorum alanına yazarak teknik ekibimizden destek alabilirsiniz.

Hasan Ali

Web Tasarımı , SEO , SEM Hizmetleri... Özel bir firmada teknisyen olarak çalışmaktayım. Boş vakitlerimde web tasarım, SEO alanlarında kendimi geliştiriyor ve bir çok projeye ortak oluyorum. Aynı zamanda şuanda bulunduğunuz blog sayfasında makaleler yayınlayarak sizlere bilgiler paylaşıyorum.

BU YAZIMIZI OKUDUNUZ MU?

Klima Yaz Moduna Nasıl Alınır?

Klima Yaz moduna nasıl alınır? Klima kaç derecede kullanılmalıdır. Klima Bakımı ne zaman yapılmalıdır? Klima …

6 YORUMLAR

 1. merhabalar

  demirdöküm nitron kombi banyoda sıcak su akmıyor , önce gidip mutfaktan sıcak suyu açıyoruz , sonra banyo suyunu açıyoruz, sonra mutfağı kapatıp , banyoya geri gidiyoruz..

  teşekkur ederim

 2. Songul güçlü

  Demirdöküm nitron kombi şu basıncı 1.3 durumunda ancak kış ayarında çalışirken basınç yükseliyor 2 yıldır 55ti once şimdi 50derecede f10 kodu veriyor ve basınç 3ün üzerinde gösteriyor. Bu durumda su sıcaklığını düşürünce 1dk içind e basınç 3ün altına iniyor ve kombi devreye giriyor. Bu sorunla ilgili olarak Ne yapmam gerekir. Teşekkür ederim

 3. Erdeniz Paşalı

  Merhaba,

  Nitron kombim kullanım suyu sıcaklığında dalgalanma oluyor örneğin 40 dereceye ayarlıyorum 30 lara inip 60 lara çıkıyor ne yapmalıyım?
  Bir de elinizde nitron servis parametreleri varsa paylaşır mısınız?

  Teşekkürler

  • Sıcak su derecesini 30 dereceye ayarladıktan 10 sn sonra ekrana radyatör sıcaklığı belirir(sıcak su kapalı ise)*sıcak su açık ise esanjörden gecen sıcak suyun sıcaklığını gösterir ve suyun debisine göre bahsettiğiniz dalgalanma zaten olacaktır.

   sıcak su kapalı ise ekranda radyatör sıcaklığı belirir… bunun dışında bir durum söz konusu ise kombinizi yetkili servisine baktırın.

   Aynı şekilde değiştirmek istediğiniz parametre içinde servis çağırmanız gerekmektedir.

 4. Nitron kombi ile ilgili sorunlarınızı iletişim bölümünden gönderebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.