İş Güvenliği Uzmanlığı Sözleşmesi

Belirli kurumlardan eğitimi alan ve iş güvenliği uzmanlığı sınavından başarılı olan kişiler, herhangi bir tehlikeli işyerinde iş güvenliği uzmanı olarak göreve başlayabilirler. Bu kişiler, gerek internetten gerek gazeteden görmüş olduğu iş güvenliği uzmanlığı ilanlarına başvuruda bulunabilir. Almış oldukları iş güvenliği sertifikalarıyla başvurularını yapıp işyeriyle sözleşme imzalanması şarttır. Ardından işveren, bu sözleşmeyi ve sertifikayı bakanlığa bildirecektir.

Sözleşmede; işyeri hekiminin adı, adresi, işverenin adı, adresi, iş ve sözleşme süresi gibi bilgiler yer alır. Ayrıca sözleşmede iş güvenliği uzmanlığıyla ilgili yapılacak görevler de yer alır. İşçi sayısı, iş güvenliği uzmanının günlük çalışma saatleri, haftalık çalışma günleri, toplam aylık çalışma süresi, sözleşmenin imzalanma tarihi, taraflar da bulunmalıdır. İşyeri hekiminin sertifikasının numarası ve diplomasının numarası da eklendikten sonra taraflar sözleşmeyi imzalar. İşveren, kaşe kullanır ve ıslak imzasını sözleşmeye ekler. Sözleşme, yetkili kişiye de onaylatıldıktan sonra bakanlığa bildirilir. Böylece iş güvenliği uzmanı sözleşmeli olarak iş yerinde çalışmaya başlayabilir.

Sözleşme şartları gereğince iş güvenliği uzmanı görev ve yetkilerini bilip, sözleşme şartlarından çıkmadan yapması gerekenleri yapmalıdır. İş güvenliği uzmanlığı yenileme eğitimlerine katılmalıdır. Aksi takdirde sözleşme geçerliliğini bir süre sonra yitirecektir. Sözleşmede belirtilen süreler dahilinde iş güvenliği uzmanı görevinin başında olmalıdır. Bu tarz yükümlülüklerin yürürlülükte ve belge bilgisi altında olması için iş güvenliği uzmanlığı sözleşmelerden yararlanılmaktadır. Sözleşme, işveren tarafından saklanmalıdır.

Hasan Ali

Web Tasarımı , SEO , SEM Hizmetleri... Özel bir firmada teknisyen olarak çalışmaktayım. Boş vakitlerimde web tasarım, SEO alanlarında kendimi geliştiriyor ve bir çok projeye ortak oluyorum. Aynı zamanda şuanda bulunduğunuz blog sayfasında makaleler yayınlayarak sizlere bilgiler paylaşıyorum.

BU YAZIMIZI OKUDUNUZ MU?

Ortalama Eletronik Aletlerin Garanti Süresi

Ortalama Elektronik Alet Garanti Süresi Elektronik aletler son derece hassas ürünler olup kullanımları belli bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.