Sanal Veri Güvenliğiniz ve Gizliliğiniz İçin 5 Öneri

Sanal dünyada verilerimizin nasıl izlendiği, bilgisayarlar arası nasıl seyahat ettiği, nasıl saklandığı ve ne için kullanıldığı hakkında bilmediğimiz çok şey var. Basit bir şekilde telefonumuzun tarayıcısından internete girdiğimizde bile aslında birçok kanal aracılığıyla hakkımızda veri toplanıyor. Bu veriler üçüncü partiler tarafından izlenebiliyor ve kaydedilebiliyor.

Dünyanın en kapsamlı ve en çok kullanılan arama motoru olan Google internette yaptığımız bütün aramaları, hangi sitede ne kadar süre ile çevrimiçi olduğumuzu, ilgi alanlarımızı, konumumuzu, Youtube aramalarımızı ve izlediğimiz videoları, ismimizi, yaşımızı, cinsiyetimizi, mesleğimizi ve bizim hakkımızda daha birçok hassas veriyi ve bilgiyi görüyor, kaydediyor ve kendi kullanıcı deneyimini, platformun kendisini geliştirmek ve reklamların son kullanıcıya daha odaklı olabilmesi amacıyla kullanıyor.

1. VPN ile Verilerinizin Gizli ve Güvenli Olmasını Sağlayabilirsiniz

Sanal Özel Ağ, kısaltılmış adıyla VPN programlarını kullanarak verilerinizin güvenliğini ve gizliliğini sağlayabilirsiniz. Peki, bu nasıl mümkün? İnternete erişmek için kullandığınız cihazınıza; akıllı telefonunuz veya dizüstü ya da masaüstü olan bilgisayarınıza güvenilir bir VPN programı indirdikten sonra verileriniz gizli ve güvenli olacaktır. VPN programı sizin IP adresinizi değiştirerek öncelikle size sanal dünyada anonimlik kazandırır ve tarayıcı geçmişiniz dahil olmak üzere uygulama ve web sitesi parola ve şifrelerinizi de size özel olarak internet ağı üzerinde oluşturduğu tünel aracılığıyla maskeler ve internet servis sağlayıcınız dahil olmak üzere hiçbir üçüncü partinin sizin aktivitelerinize erişmesini engeller.

2. Gizli Pencere Modu Kullanın

Bütün tarayıcılarda mevcut olan gizli pencere modunu kullanarak tarayıcı geçmişinizin bilgisayarınızda kaydedilmesini engelleyebilirsiniz. Gizli pencere modu veri güvenliğinizi sağlayabilmek için alabileceğiniz ufak önlemlerden biridir ve verilerinizin gizliliğini sağlamaz. Çevrimiçi verileriniz gizli pencere modu kullandığınızda hala üçüncü partiler için erişilebilir durumda olur ve kaydedilebilir.

3. Google Aktivite Kaydını Durdurun

Google ekosistemi çok kapsamlıdır. Google Chrome, Gmail, Google Docs, Google Drive, Google Calendar, Google Hangouts gibi birçok ürünü vardır. Tarayıcınızda bir kere Gmail’e giriş yaptıktan sonra oturumunuzu kapatmadığınız ve Ayarlardan aktivite kaydını durdurmadığınız sürece internetteki bütün aktiviteleriniz; konumunuz da dahil olmak üzere kaydedilir. Google arama motorunu ve üstüne Google Chrome tarayıcısını da kullanıyorsanız, Google’a bütün aktivitelerinizi her an rapor ediyorsunuzdur. Gerekli olmadığında Gmail hesabınızdan çıkış yaparak tarayıcı arama ve internet aktivitelerinizin kaydını durdurun. Aynı zamanda, Gmail’e girerek ve aktivite kaydını durdurarak oturumunuz açık olduğunda Chrome veya bir diğer tarayıcıyı kullanıyor olsanız bile en azından aktivitelerinizin kaydedilmesini engelleyebilirsiniz.

4. Çok Adımlı Doğrulama Yöntemleri Kullanın

Veri ihlallerinin ve kimlik çalımı olaylarının artmasıyla birlikte Gmail, Twitter ve Facebook gibi platformlar sadece parola girmeyi içeren tek adımlı doğrulama yönteminden ziyade telefona kod alma, arama ile kod alma, parmak izi ile giriş yapma gibi çok adımlı doğrulama yöntemleri kullanmaya başlamıştır. Özellikle sizin hakkınızda birçok içerik ve veriyi içeren sosyal medya platformlarını kullanırken çok adımlı doğrulama yöntemlerini kullanarak verilerinizin güvenliğini arttırabilirsiniz. Bu şekilde telefonunuza erişimi olmayan üçüncü partiler tarafından hesaplarınıza erişimi engelleyebilirsiniz.

5. Cihazlarınıza Şifre Koyun

Akıllı telefonunuzu veya masaüstü ya da dizüstü bilgisayarınıza şifre koyun. Özellikle, akıllı telefonunuzun ve dizüstü bilgisayarınızın kafe gibi ortak alanlarda bir süre için başından ayrılmanız gerektiğinde cihazlarınızı kitlemeyi unutmayın. Aksi takdirde, beş dakika gibi bir süre içinde dahi bilgisayarınıza ya da akıllı telefonunuza sizi takip amaçlı kötü amaçlı bir yazılım indirilebilir veya uygulama parolaları, kredi kartı gibi şifreleri çalmak amacıyla herhangi bir virüs aktarılabilir.

Hasan Ali

Web Tasarımı , SEO , SEM Hizmetleri... Özel bir firmada teknisyen olarak çalışmaktayım. Boş vakitlerimde web tasarım, SEO alanlarında kendimi geliştiriyor ve bir çok projeye ortak oluyorum. Aynı zamanda şuanda bulunduğunuz blog sayfasında makaleler yayınlayarak sizlere bilgiler paylaşıyorum.

BU YAZIMIZI OKUDUNUZ MU?

Taksitle Ev Nasıl Alınır? Faizsiz ve Peşinatsız Konut Sahibi Olmak

Konut sahibi olmak isteyen kişiler, bazı zamanlar biriktirdikleri bütçe ile peşinat ödemesi yapma olanağına sahip …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.