Dilatasyon Hakkında Merak Edilenler

Dilatasyon Hakkında Merak Edilenler

Dilatasyon hakkında merak edilenler oldukça fazladır. Betonarme yapılar için önemli bir uygulama olduğu için detaylarda fazlasıyla merak edilmektedir. Öncelikle en çok merak edilen konulardan biri hangi yapılarda dilatasyon işleminin kullanılması gerektiğidir. Dilatasyon, geniş alanları kaplayan yapılarda uygulanmaktadır. Örneğin oteller, otopark, Avm ve benzeri yerlerde kullanılmaktadır. Çok geniş yer kaplayan bu alanlarda gerekli aralıklarla dilatasyon boşluklarının bırakılması gerekir. Farklı veya aynı imalat malzemesinden yapılan binaların güvenliği sağlanması için özellikle büyük yapılarda kullanılmaktadır. Genel olarak istinad duvarlarında da uygulanan bir yöntemdir. Dilatasyon hakkında en çok merak edilen sorulardan biri bu şekildedir.

Dilatasyon İzolasyonu Nedir?

Dilatasyon konusunda en sık merak edilen noktalardan bir diğeri dilatasyon izolasyonudur. Dilatasyon hakkında merak edilenler içerisinde dilatasyon izolasyonunun yer alması çok doğaldır. Çünkü bu işlemer birbiri ile bağlantılıdır. Yapılarda yer alan su veya diğer kaçakların önüne geçilmesi için izolasyon işleminin yapılması gerekir. Daha sonraları yapılarda herhangi bir sorunla karşılaşmamak için dilatasyon izolasyonu doğru bir şekilde uygulama yapılmalı. Birden fazla parçadan oluşan yapılarda yer alan dilatasyon boşluklarının uygun şekilde doldurulması işlemine izolasyon denilmektedir. Yapıların daha uzun süre boyunca kullanılması ve daha güvenilir olması açısından oldukça önemli bir uygulama.

Dilatasyon Kaç Metrede Bir Yapılmaktadır?

Dilatasyon Profili Hakkında merak edilenler incelendiği zaman en çok merak edilen noktalardan biri de kaç metre de bir dilatasyon boşlukları bırakılmasıdır. Öncelikle boşlukların kaç metre aralıklarla bırakıldığı yapılarla ilgili. Fakat dilatasyon boşluklarının 40 m  geçmemesi gerekmektedir. Bazı yapılarda ise yaklaşık 60 m kadar artırılsa da tavsiye edilen ölçü 40 olmaktadır. Yapılan binalara göre bu ayarlamaların belirlenmesi gerekir. Çünkü her bina farklı aralıklarda yapılmış dilatasyon işlemine ihtiyaç duymaktadır. Buna karşılık dilatasyon işleminin uygulanmış olduğu istinad duvarlarında bu aralık 10 m olarak belirlenmiştir. Dilatasyon boşluklarının tavsiye edildiği aralıklarla yapılması oldukça önemlidir. Belirtilen mesafelerden daha az veya daha fazla mesafede yapılması binalar açısından iyi olmamaktadır. Bu detaylara dikkat edilerek titiz ve doğru şekilde uygulanan dilatasyon boşlukları, binaların sağlamlığı açısında büyük öneme sahip.

Hasan Ali

Web Tasarımı , SEO , SEM Hizmetleri... Özel bir firmada teknisyen olarak çalışmaktayım. Boş vakitlerimde web tasarım, SEO alanlarında kendimi geliştiriyor ve bir çok projeye ortak oluyorum. Aynı zamanda şuanda bulunduğunuz blog sayfasında makaleler yayınlayarak sizlere bilgiler paylaşıyorum.

BU YAZIMIZI OKUDUNUZ MU?

Taksitle Ev Nasıl Alınır? Faizsiz ve Peşinatsız Konut Sahibi Olmak

Konut sahibi olmak isteyen kişiler, bazı zamanlar biriktirdikleri bütçe ile peşinat ödemesi yapma olanağına sahip …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.