Termostatik Vana İle Tasarruf ?

Termostatik vana; oda sıcaklığına göre radyatör vanasını otomatik açıp kapatan mekanik sistem.

Termostatik Vana Nedir?

Termostatik vana çalışma prensibi; İstenilen oda sıcaklığı termostat üzerindeki skala yardımıyla ayarlanır, oda sıcaklığı ayarlanan değere gelince termostat vana üzerindeki pimi yavaş yavaş (oransal) iterek su akışını kısar ve vanayı kapatarak radyatörün gereksiz yere ısı yaymasını önler.

Her Radyatöre (peteğe) termostatik vana takılır mı?

Termostatik vana merkezi ısıtma sistemlerinde her radyatöre takılmalıdır. Merkezi ısıtma sistemlerinde genel olarak sıcaklık yüksek olduğundan siz termostatik vana üzerinden vana ayarını ihtiyaca göre 2 veya 3 kademede kullanarak ideal oda sıcaklığı ile hem komfor hem tasarruf sağlayabilirsiniz.

Kombi ve fazla peteği olmayan evlerde termostatik vana takılması pek tavsiye edilmez. Ama düblex gibi büyük dairelerde güneş güneş alan odalara termostatik vana takılabilir. Bu durumda güneş enerjisi ile ısınan odadaki peteği termostatik vana kısarak güneş almayan yada diğer odalara göre daha az sıcak olan odaya kombiden gelen sıcak suyu iletecektir. Bu durmda odalarınız eşit ısınmış olacaktır.

Kombili sistemlerde termostatik vana her peteğe takılmasına gerek yoktur. Mühendisinize danışarak hangi peteklere takılması gerektiği hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Yaşlılar genelde petek vanalarını kapatırlar bu durumun çözümü içinde radyatör vanaları termostatik vanalar ile değiştirilip kullanılan odanın daha konforlu ısınması için diğer odalardaki termostat vanalar 2. kademede ayarlanıp kullanılabilir.

Tasaruf Nasıl Sağlarım?

Termostatik vana ile tasarruf sağlayabilmek için kombi derecesinin 45 ve üzerinde olmalı tavsiyemiz 55 derece.Güneş alan odalarda termostatik vana 3. kademede diğer soğuk olan odalarda 4. kademe tavsiye edilir.

Aynı zamanda oda termostat ile tasarruf sağlayabilirsiniz.

Termostatik vana Fiyatları

Birçok model ve marka termostatik vanalar mevcut. Demirdöküm, ECA,Danfoss vb bir çok marka termostatik vanalar vardır. Termostatik vana fiyatları 35 – 120 TL arasında fiyat değişikliği göstermektedir.

Termostatik Vana Kademe ve Dereceleri

1. Kademe
12 – 14 0 C
2. Kademe16 – 18 0 C
3. Kademe20 – 22 0 C
4. Kademe24 – 26 0 C
5. Kademe28 – 30 0 C

Termostatik vanalar ile aklınıza takılan soruları yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Yorumunuzu titizlikle inceleyip en kısa sürede cevap veriyoruz.

Aynı zamanda aşağıdaki diğer makalelerimizi okuyabilir ve yorumlarınızı bizlere iletebilirsiniz.


Hasan Ali

Hasan Ali
Web Tasarımı , SEO , SEM Hizmetleri... Özel bir firmada teknisyen olarak çalışmaktayım. Boş vakitlerimde web tasarım, SEO alanlarında kendimi geliştiriyor ve bir çok projeye ortak oluyorum. Aynı zamanda şuanda bulunduğunuz blog sayfasında makaleler yayınlayarak sizlere bilgiler paylaşıyorum.

BU YAZIMIZI OKUDUNUZ MU?

Protherm Lynx Condens Kombi

Protherm markasının tam yoğuşmalı yeni kombisi lynx condens 24 kW ve 28 kW olarak iki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir