Anasayfa / İklimlendirme ve Soğutma / Oda Termostatının Faydaları

Oda Termostatının Faydaları

Oda Termostatı Faydalı mıdır?

Oda termostatı almaya karar verdiğinizi düşünüyorum ama faydası konusunda tedirginliğiniz varki bu sayfada bu makalemizi okuyorsunuz. Oda termostatının faydası var ama bu faydayı zarara çevirecek durumlarda vardır. Bu durumlardan ilerleyen paragraflarda bahsedeceğiz.

Oda termostatı kullanılan ısıtma cihazına bilgi vererek istenilen oda sıcaklığını ayarlayan cihazlardır. Kablolu, kablosuz, programlanabilir, Uzaktan Yönetilebilir modelleri vardır. Oda termostatı bulunduğu ortamın sıcaklığını ölçerek istenilen sıcaklık değerlerine gelinceye kadar ısıtma cihazına çalışması bilgisini gönderir ve ortam istenilen sıcaklığa geldiğinde ısıtma cihazına ortamın istenilen sıcaklığa geldiğini ve ısıtmaya ara vermesi gerektiği bilgisini verir. Örnekleyecek olursak evimizde kullandığımız oda termostatlarını 23 dereceye ayarlıyoruz. oda termostatının bulunduğu oda 23 dereceye geldiğinde kombimiz ısıtmayı durduruyor.

Oda termostatı hem komfor hemde kullanılan yakıtta tasarruf sağlıyor. En iyi tasarruf için aşağıdaki yöntemleri denemelisiniz.

Isı Yalıtımlı Binalarda ve / veya Güneş Alan Binalarda

oda termostatını ısı yalıtımlı bir binada kullanıyorsanız kombinizin derecesinin 55-75 arasında tavsiyem 65 dereceye ayarlayınız. Oda termostatının sıcaklığını ise evde olduğunuz durumlarda 22-24 derece arasında ayarlayınız. Gece yatarken oda termostatının derecesini 14-18 derece arasında kullanabilirsiniz. Evde olmadığınız zamanlarda ise yine 14-18 derece arasında kullanılmasında fayda var. Isı yalıtımlı evlerde radyatörlerin vanalarını kapatmanızı tavsiye etmiyorum. Kullandığınız tüm odalardaki radyatörlerin açık olmasına özen gösterin. Özellikler salon , hol, koridor gibi ortak alanlarda kesinlikle radyatör olmadır. Bu ortak alanlardaki radyatörleri kesinlikle kapatmıyorsunuz.

Evde Tek Başıma Yaşıyorum. Nasıl Tasarruf Sağlarım?

Bu sorunuza cevabım şu şekilde olacaktır. Kombinin çalışma mantığını kavramak gerekiyor. Bu nedenle tecrübeli biri olarak şunu tavsiye ediyorum. Sürekli oturduğunuz oda küçük bir oda tercih edin. Zaten tek kişisiniz. İkinci olarak radyatörleri kapatmayın evinizde ısı yalıtımı varsa. Eğer kapatırsanız en az 4 metre petek açık olmalıdır. Kombinizin derecesi 70 derece üzerinde olmalı ve oda termostatını yukarıdaki paragrafta belirttiğim gibi kullanmalısınız.

Isı Yalıtımı Olmayan Binalarda ve / veya Güneş Almayan Binalarda

Kiracılarımızı ilgilendiren kısım bı kısım olduğunu düşünüyorum nitekim uygun kiraya baktığımız dairelerde bu durumlarla karşı karşıya kalıyoruz. Bu gibi binalarda ne yapmalıyız.

Oda termostatını nasıl kullanmalıyız?

Oturma salonunuzu küçük odalarda kullanmaya özen gösterin. Hatta mümkünse dışarı nizam olmayan yerlerden uzak durun. Mesela evinizin orta odasını kullanabilirsiniz. ısı yalıtımı olmayan güneş almayan binalarda radyatörler büyük seçilmeli ve ne kadar çok radyatör o kadar iyi olur bence.

Oda termostatını kesinlikle evin iç odalarından birine takılmalıdır. Kesinlikle dış cephesi olan odalara takılmasını önermiyorum.

Kombinizin sıcaklığını 75 derece yapmalısınız. Oda termostatını ise evde olduğunuz durumlarda 20-23 derece arasında evde olmadığınız durumlarda 17-19 derece gece yatarken 17-19 derecelerde kullanabilirsiniz. Kullanmadığınız odalarn peteklerini kapatabilirsiniz fakat dikkat etmeniz gereken 4 metre petek açık olmasına kesinlikle dikkat edin ve kesinlikle ortak kullanım alanlarındaki petekeri kapatmayın.

Oda Termostatının Faydaları

 • Tasarruf sağlar
 • Konfor Sağlar
 • Kombinin yanına gidip ayar yapma derdinden kurtuluyorsunuz
 • Programlı modellerde siz eve gelmeden eviniz ısınabiliyor
 • Sağlıklı bir ısınma sağlıyor.

Oda termostatı hakkında soru cevap şeklinde sizleri bilgilendirebilirim. Bu nedenle sorularınızı iletişim sayfamızdan veya yorum bölümünden bizlere iletmeniz halinde en kısa sürede cevaplayıp sizleri bilgilendireceğim.

Demirdöküm Kombim var Oda Termostatı Ne Önerirsiniz?

Demirdöküm kombinizde kullanacağınız oda termostatı Demirdöküm marka olmalıdır. Bu nedenle Demirdöküm Oda Termostatlarını listeleyecek olursak.

Bu kadar seçenek içinden hangi oda termostatını seçeceğinizi karar vermediyseniz size karar vermenizde bir kaç önerimiz var. Öncelikle kablolu oda termostatlarının montajında kablo bağlantısının hazır olması gerekiyor. Eğer kablo bağlantısı hazır değilse kablosuz modelleri tercih etmelisiniz.

Kablo bağlantınız var ise önce bütçenize göre bir tercih yapacak olursanız pahalıdan ucuza doğru SD 5000 oda termostatı, exa control 7, SD 5002 modellerinden bütçenize uygun olanı seçebilirsiniz.

Kablo bağlantınız var ise ikinci kretirimiz Kullanım kolaylığı olsun. Kullanımı kolaydan daha zora göre sıralayacak olursak sd5000, exa control 7 ve sd5002 diyebiliriz. Burda önemli olan oda termostatını kulanacaklar yaşlılarsa kesinlikle sd 5000 oda termostatı tercih edilmelidir.

Oda Termostatı Nasıl Kullanılmalıdır.

Oda termostatı kullanmaya karar verdik ve termostatımızı ısıtma sistemimize bağladık. Isıtma sistemimizin kombi olduğunu varsayalım ve oda termostatının nasıl kullanılacağı hakkında biraz bilgi verelim. Öncelikle kombiniz ister hermetik ister yoğuşmalı olsun kombi üzerindeki ısıtma derecesi 55-65 arasında olmalıdır. Bu derecenin yüksek olmasındaki amac evin yada ısıtılacak mekanın bir an önce istenilen sıcaklığa gelmesi ve kombinin durmasıdır.

Oda termostatını ise ortalama 22 derece civarında tutulacak ve gece 18-19 dereceye düşürülmelidir. Sabah saatlerinde evi havalandırmalı ve bu havalandırma sırasında oda termostatının kapalı olduğuna dikkat etmelisiniz.

TAVSİYE ETTİĞİMİZ EN UYGUN ODA TERMOSTATI VE KABLOSUZ

Oda termostatı almaya karar verdiyseniz alınabilecek en uygun kablosuz oda termostatı tavsiyemiz olan General Ht 250 Set oda termostatını satın alabilirsiniz. Oda termostatının kombiniz ile uyumlu olup olmadığı ürün resmi web sitesinde mevcut. Kurulumu ve kullanımı kolay bir oda termostatı aynı zamanda kablosuz oda termostatlar arasında en uygun model olan oda termostatını satın alabilirsiniz.

Kablosuz HT 250 Set Oda Termostatını satın almak için :www.generallife.com.tr sitemizden sipariş verebilirsiniz.

 

 

Bu yazımızı beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz

8 comments

 1. Merhaba iyi çalışmalar benim sormak istediğim şu şimdi ben demirdöküm nitromix kombi kullanıyorum peteklerim çok ve büyük evim 2+1 odalar iç içe ortada salon var kombi yi 38 yada 40 aldığım da kısa kollu ile geziyoruz şimdi benim sorum şu faturayı biraz daha düşürmek için oda termostadı düşünüyorum servise sordum aynı bu sekil hiç gerek yok dedi hem odaların sıcaklık derecesi eşit olmaz dedi ama bana hiç mantıklı gelmedi sonuçta bu sıcak su bütün peteklerde dolaşıyor her oda farklı olması inandırıcı gelmedi yani oda termostadı bulunduğu oda içinmi geçerli gerçekten ne yapsam alsam mı ki oda termostadı bu durumda işime yararmı cevap verirseniz çok sevinirim iyi çalışmalar.

 2. Hasan Ali

  Oda termostat taktırmanız tasaruf sağlayacaktır. Taktırmanızı tavsiye ederim.

 3. MRB BENIM KOMBIM ECA TERMOSTATIM İSE General Ht 250 Set oda MARKA ISI TASARRUFU NASIL YAPABILIRIM

  • Hasan Ali

   Kombinin derecesi 60 oda termostat derecenin gündüz 20 akşam 22 yada 23 derece ayarlayarak kullanım yapabilirsiniz.

 4. Merhaba iyi çalışmalar benim kombi protherm
  Lynx evim 95m2 alt ve üst katlarda oturan yok
  Evimi ısıtamıyorum evim yeni bina dış yalıtım
  Var oda termostadı taktırsam evi ısıtabilirmiyim
  Tasarruf sağlarmıyım

 5. İsmail Türkel

  Buderus marka kombiye hangi marka termostat önenirsiniz?kablolu kablosuz mu olmalı? Tşkler.

  • Hasan Ali

   Öncelikle kombinin garantisinin devam edebilmesi için Buderus Marka bir oda termostat tercih etmelisiniz. Fakat diğer marka oda termostatlarıda takılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir