Anasayfa / İklimlendirme ve Soğutma / Oda Termostat Arızaları

Oda Termostat Arızaları

Oda termostatlarında karşılaştığınız arızları oda termostat modelini belirterek bizimle paylaşabilirsiniz. Oda termostatları genelde dijital modeller olduğu için termostat içinde bulunan pillerde zayıflama olmaktadır. Bu durumda oda termostatının pilini değiştirmeniz gerekmektedir.

Oda termostatının pilinin zayıfladığını ekrandaki derecenin okunamaması durumunda, kombinin devreye girmemesi gibi durumlarda pillini değiştirmelisiniz. Aynı zamanda her kış girişindede dijital oda termostatınızın pilini değiştirmeniz arıza oluşumunu minimuma indirecektir.

Kablolu oda termostatlarında ise kablo bağlantısındaki kopukluklardan kaynaklı arızalar oluşmaktadır. Bu durumlarda ise kombinin hiç devreye girmez ve petekleriniz ısınmaz. Kablonun sağlamlık tespitini dijital ölçü aleti ile yapabilirsiniz. Bunun için aşağıda paylaştığımız videoyu izlemenizi tavsiye ederiz.

Oda termostatlarında karşılaştığınız bir diğer arıza ise dereceyi doğru göstermemesi. Örneğin oda termostat 23 derece gösteriyor ama oda sıcaklığı daha düşük. Bu durumda oda termostatınızın kalibrasyon yapılması gerekiyor. Kullanıdınız oda termostatının kullanma klavuzunu veya internette nasıl kalibrasyon yapıldığını inceleyebilirsiniz. Kalibrasyonu yapmak için oda termostatınızın yanına ayrı bir derece getirmeniz gerekiyor. İkinci dereceye göre oda termostatınızın kalibrasyonunu ayarlayarak daha doğru sıcaklık ölçümü yapmasını sağlayabilirsiniz.

Kablosuz oda termostatlarında ise karşılaşılan arıza bağlantı kopukluğudur. Bilindiği gibi kablosuz oda termostatları iki parçadan oluşmaktadır. Bunlardan birisi oda içeridinde bulunan oda termostatı diğeri ise kombiye bağlanan alıcı. Kablosuz oda termostatları radyo frekansı, Wireless yada bluetooth bağlantısı ile birbirleri ile haberleşmektedir. Bu haberleşme koptuğunda kombiniz çalışmamaktadır.

Kablosuz oda termostatlarının bağlantısı genelde tv uydu alıcı, internet modemi, oyuncak araba kumandası gibi frekans ile çalışan cihazlardan etkilenmektedir. Bu gibi arızalar ile karşılaşmamak için oda termostatlarını bu cihazlardan uzak tutmalısınız.

Oda termostatım arızalı nasıl devre dışı bırakabilirim?

Oda termostatınız arızalandı ve kombiniz devreye girmiyorsa oda termostatını iptal ederek kombiyi gecici olarak devreye alabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken kablolu oda termostatlarında oda termostatına iki kablo gelmektedir. Bu kabloları oda termostatından söküp uçlarını birbirine bağlamalısınız. Kombi direk devreye girip çalışacaktır.

Kablosuz oda termostatlarında kombi yanındaki cihaza 4 kablo gelmektedir bu kablolardan iki tanesi şebeke kablosudur. Bu kabloda eletrik vardır. Diğer 2 kablo sökülüp uçları birbirine bağlanmalıdır. Bunu bilinçli yapmalısınız. Eğer hangi kabloda eletrik olduğunu bilmiyorsanız teknik destek almalısınız.

Yorum bırakarak karşılaştığınız arızaları bizimle paylaşabilirsiniz. Çözüm tekniklerini sizlerle paylaşırız.

Tavsiye ettiğimiz oda termostatları için makalemizi inceleyiniz.

Hakkımızda Hasan Ali

Hasan Ali
Trabzon Rize Website tasarım ve optimizasyon “Olabildiğince yalnız kalmalıyım. Başardığım ne varsa, ancak yalnızlığımın karşılığıdır.” hasanalicolak.com.tr

BU YAZIMIZI OKUDUNUZ MU?

Kablosuz Oda Termostatı Tavsiye

Kablosuz oda termostat tavsiye yazımızı okumadan önce Oda termostatı faydaları yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Eğer …

6 YORUMLAR

  1. Avatar

    Slm hocam kablosuz oda termostatım arızalandı.sizin tarif ettiğiniz gibi geçici olarak kombiyi çalıştırdım.1 Bu geçici olarak ne kadar kullanabilirim?2 Kabloluya çevirmek için nasıl bir bağlantı yapabilirim.? Teşekürler.

  2. Avatar

    S.a usta hastane tipi fancoil termostat elektrik kesmiyor off seçeneği basılı olduğu halde enerjiyi kesmiyor ve 1. Kademe de aşırı ses yapıyor?? Aırfell 226-E3 modeli

  3. Avatar

    Merhabalar in therm 200 mrl rf kablosuz oda termostatimin kombiye bağlanan kısmına su geldi ne yapabilirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir