Anasayfa / Genel / Kullanıcı Odaklı Tasarım Neden Önemlidir?

Kullanıcı Odaklı Tasarım Neden Önemlidir?

Web siteleri ziyaretçi topladıkları ölçüde hedeflerine ulaşabildikleri için kullanıcı deneyimi son derece önemli olmaktadır. Zira bir web sitesine giren kullanıcı bu sitede aradıklarını bulamaz ise bu durumda bir daha aynı siteyi ziyaret etmeyecektir. Ayrıca günlük hayatta olduğu gibi sanal ortamda da insanlar aradıklarını kolay bir şekilde bulmak istemektedirler. Bunun için de sistemli bir tasarımın bulunması gereklidir. İşte kullanıcı odaklı tasarım da bu konuya özel önem vermektedir.

Sayfada Kalma Süresi

Arama motorlarında rakiplerinizin üzerinde görüntülenmek ve web sitenizi daha da çok popüler bir hale getirmek istiyorsanız bu durumda yapmanız gereken kullanıcı odaklı tasarım yapmaktır. Bu tasarım yapılmaz ise bu durumda kullanıcılar aradıklarını bulamayacak ve sayfanızdan kısa bir süre içerisinde ayrılacaklardır. Bu da Dijital Pazarlama ve SEO için son derece önemli olan sayfada kalma süresini düşürecektir.

Sizler de bu tasarıma önem vererek sayfanızı ziyaret edenlerin sayfanızda daha çok vakit geçirmelerini sağlayabilirsiniz. Bu da arama motorlarında üst sıralarda yer almanıza katkıda bulunacaktır.

Kısaca özetleyecek olursak sanal ortamda ayakta kalmak isteyen her bir web sitesi için kullanıcı odaklı tasarım yapmak son derece önemlidir. Bu konu içerisine şekli hususlar girdiği gibi esasa ait içerikler de girmektedir. Örneğin sayfanın görünümü ve menü tasarımı gibi hususlar şekille alakalı olurken paylaşılan yazıların kullanıcının ihtiyaçlarını karşılıyor olması da içerikle alakalıdır.

Bu yazıyı Dijital Pazarlama ve SEO Uzmanı Bertan Uzun‘dan esinlenilerek yazılmıştır.

Hakkımızda Hasan Ali

Hasan Ali
Trabzon Rize Website tasarım ve optimizasyon “Olabildiğince yalnız kalmalıyım. Başardığım ne varsa, ancak yalnızlığımın karşılığıdır.” hasanalicolak.com.tr

BU YAZIMIZI OKUDUNUZ MU?

Zorunlu Mali Trafik Sigortası Nedir?

Zorunlu Mali Trafik Sigortası Nedir? Zorunlu mali trafik sigortası; Bir kaza sonucunda zarar verilen diğer …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir