Anasayfa / Genel / İş Güvenliği Uzmanlığı Sözleşmesi

İş Güvenliği Uzmanlığı Sözleşmesi

Belirli kurumlardan eğitimi alan ve iş güvenliği uzmanlığı sınavından başarılı olan kişiler, herhangi bir tehlikeli işyerinde iş güvenliği uzmanı olarak göreve başlayabilirler. Bu kişiler, gerek internetten gerek gazeteden görmüş olduğu iş güvenliği uzmanlığı ilanlarına başvuruda bulunabilir. Almış oldukları iş güvenliği sertifikalarıyla başvurularını yapıp işyeriyle sözleşme imzalanması şarttır. Ardından işveren, bu sözleşmeyi ve sertifikayı bakanlığa bildirecektir.

Sözleşmede; işyeri hekiminin adı, adresi, işverenin adı, adresi, iş ve sözleşme süresi gibi bilgiler yer alır. Ayrıca sözleşmede iş güvenliği uzmanlığıyla ilgili yapılacak görevler de yer alır. İşçi sayısı, iş güvenliği uzmanının günlük çalışma saatleri, haftalık çalışma günleri, toplam aylık çalışma süresi, sözleşmenin imzalanma tarihi, taraflar da bulunmalıdır. İşyeri hekiminin sertifikasının numarası ve diplomasının numarası da eklendikten sonra taraflar sözleşmeyi imzalar. İşveren, kaşe kullanır ve ıslak imzasını sözleşmeye ekler. Sözleşme, yetkili kişiye de onaylatıldıktan sonra bakanlığa bildirilir. Böylece iş güvenliği uzmanı sözleşmeli olarak iş yerinde çalışmaya başlayabilir.

Sözleşme şartları gereğince iş güvenliği uzmanı görev ve yetkilerini bilip, sözleşme şartlarından çıkmadan yapması gerekenleri yapmalıdır. İş güvenliği uzmanlığı yenileme eğitimlerine katılmalıdır. Aksi takdirde sözleşme geçerliliğini bir süre sonra yitirecektir. Sözleşmede belirtilen süreler dahilinde iş güvenliği uzmanı görevinin başında olmalıdır. Bu tarz yükümlülüklerin yürürlülükte ve belge bilgisi altında olması için iş güvenliği uzmanlığı sözleşmelerden yararlanılmaktadır. Sözleşme, işveren tarafından saklanmalıdır.

Hakkımızda Hasan Ali

Hasan Ali
Trabzon Rize Website tasarım ve optimizasyon “Olabildiğince yalnız kalmalıyım. Başardığım ne varsa, ancak yalnızlığımın karşılığıdır.” hasanalicolak.com.tr

BU YAZIMIZI OKUDUNUZ MU?

Zorunlu Mali Trafik Sigortası Nedir?

Zorunlu Mali Trafik Sigortası Nedir? Zorunlu mali trafik sigortası; Bir kaza sonucunda zarar verilen diğer …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir