Anasayfa / Demirdöküm Kombi / Exacontrol 7R Kablosuz Oda Termostat Frekans Ayarı

Exacontrol 7R Kablosuz Oda Termostat Frekans Ayarı

Demirdöküm exacontrol 7r kablosuz oda termostatları bazen frekans hatası vermektedir. oda termostatı kombiye çalıştır sinyali gönderdiğinde kombi yanmamaktatır. yada bunun tam dersi durumda oda termostatınızı yeniden frekans ayarı yapmanız gerekmektedir.

Binanızda aynı model oda termostatları varsa bu termostatların birbirini kumanda etmemesi için frekans ayarının birbirlerinden farklı olması gerekmektedir.

Yukarıdaki resimde görüldüğü üzere oda termostatının ekranında alev işareti var ama oda termostat alıcısının yeşil led ışığı yanmamaktadır. Bunun sebeblerinden birisi oda termostat pilinin zayıf olmasıdır. Bu durumda oda termostatınızın pilini kaliteli pil alarak değiştirmelisiniz.

İkinci bir sebesi ise oda termostatının yakınında modem tv alıcı gibi cihazlardan etkilenebildiği için bu cihazlardan uzak yerlerde kulanmaya özen gösterilmelidir.

Tüm bu uygulamaları yaptıysanız ve sorununuz hala çözümlenmediyse yapmanız gereken son işlem oda termostat frekans ayarını değiştirmek olacak. Bunun için yapmanız gerekenler alıcının arkasında ve oda termostatının arkasında bulunan jumperlerden kanal kodlaması yapmalısınız.

termostatınızın arkasında bulunan 12345 numaralı jumper ler bizim kanal kodlamamız için kullanacağımız kısım. Bu kısımda normale bütün jumperler takılı olmaktadır. Yukarıdaki resimde 1 3 ve 5 numaralı jumperler çıkarılmıştır. Dolaysıyla alıcı arkasında bulunan kısımda da jumperlerin hangisini çıkarmış isek onunla ilgili olan swich kısmını off konumuna almanız gerekiyor.

Şimdi siz bu jumper ve swichleri istediğiniz gibi çıkartıp takarak yeniden frekanks yada kanal ayarı yapabilirsiniz. Mevcut kanalda termostatınız hata veriyorsa farklı bir kanal ayarlayıp kullanabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken yeni jumper ayarladıktan sonra ve alıcı arkasındaki swichlerinde jumperle aynı olması gerekmektedir. Ardından oda termostatına reset atarak yeniden proglamyayıp kullanabilirsiniz.

Oda termostatına reset atmak ve yeniden programlamak için oda termostatının sol kapağını açmalısınız. Kapağın altında reset düğmesi ve programlama düğmeleri mevcut.

Oda termostatı progralmasını bilmiyorsanız aşağıdaki makalemizi okuyunuz.


Hakkımızda Hasan Ali

Hasan Ali
Trabzon Rize Website tasarım ve optimizasyon “Olabildiğince yalnız kalmalıyım. Başardığım ne varsa, ancak yalnızlığımın karşılığıdır.” hasanalicolak.com.tr

BU YAZIMIZI OKUDUNUZ MU?

Demirdöküm Nitromix

Demirdöküm Nitromix Arıza ve Çözümleri

Demirdöküm Nitromix Merhaba bugün demirdöküm nitromix kombimizde karşılaşabileceğimiz hataları ve çözümlerini sizlerle paylaşacağım. Aynı zamanda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir