Anasayfa / Genel / Android Kullanıcıları Dikkat

Android Kullanıcıları Dikkat

Gelişen teknolojiye ayak uydurmaya çalışsakda bizi tehdit eden tehlikelerin çoğu zaman farkında değiliz. Google play storeden indirdiğimiz onca uygulamar içine nasıl virüslerin trojanların dolaştığının farkında bile olmuyoruz . Dünyanın önde gelen güvenlik sistemlerinden kaspersky önemli bir rapor yayınladı. Raporda Android kullanıcılarının google play stordan edindikleri bazı uygulamalar kişinin telefonuna sızıyor ve kişisen habersiz bir şekilde ücretli mesaj servislerine kişiyi üye yapıyor. Kullanıcı bu durumu ya ay sonu faturasında görebiliyor yada bir aramada TL’niz bittiği için arama yapamıyorsunuz en kısa sürede TL yükleyiniz sesli mesajını aldıktan sonra olayı fark edebiliyor.

Uzmanlar bu tür bir tehlikeyle karşı karşıya kalmamak için telefonlarınıza gereksiz uygulamaları, kullanmadığınız uygulamaları indirmememizi belirtiyor. Kaspersky’nin raporunda bu virüsün dünya genelinde yayıldığını ve en çok vakanın ise Rusya’da görüldüğünü belirtmiş.

Teknolojiyi almadan önce teknolojiyi öğrenelim. Bilinçli kullanırsak bir proplem olmaz. Tüm Android kullanıcılarına duyrulur.

Akılı Telefon Kullanıcılarına

Gelişen teknoloji ve kredi kartlarının bize sağladığı kolaylıklr neticesinde hemen hemen herkesin cebinde son teknoloji cep telefonları mevcut. Bir üst model çıkınca modası eskiyen telefonları yok pahasına satıp yeni çıkan model telefon alanlar ise teknoloji manyağı demek onları umarım kırmaz.

Bugün asıl konumuz bu teknolojiyle cebimize giren tehlikenin ne boyutta olduğunun farkında değiliz. Kişisel bilgilerimizden başlayıp telefon rehberimizdeki kişi bilgilerine kadar her şeye ulaşabilen korsanlar uygulamar ile sizi adeta sömürüyor. Son günlerde Cámara Visión Nocturna adlı google play uygulamasının kullanıyı özel servislere üye yaparak telefonundan kontür çektiğini rehberdeki kişi bilgilerinin yedeklediğini ve telefondaki kişisel dosyalarınıza erişim sağladığı gündeme düştü. Bu uygulamayı kullananlar varsa telefondan hemen kaldırmalı ve google play’ın da artık bu tür uygulamaları tespit edip kaldırmalıdır.

Telefonunuzda bilmediğiniz kullanmadığınız uygulamaları kaldırın. Çok gerekmedikçede uygulama indirmeyin. Ne kadar az uygulama o kadar iyi.

Hakkımızda Hasan Ali

Hasan Ali
Trabzon Rize Website tasarım ve optimizasyon “Olabildiğince yalnız kalmalıyım. Başardığım ne varsa, ancak yalnızlığımın karşılığıdır.” hasanalicolak.com.tr

BU YAZIMIZI OKUDUNUZ MU?

Zorunlu Mali Trafik Sigortası Nedir?

Zorunlu Mali Trafik Sigortası Nedir? Zorunlu mali trafik sigortası; Bir kaza sonucunda zarar verilen diğer …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir